Please enter banners and links.
Poznáte to, jeden deň sa cítite plne fit a na druhý deň vás bolia všetky kĺby, svaly, máte zimnicu, prípadne horúčku a jednoducho nedokážete vstať z postele. Čochvíľa začnete kašľať a stratíte chuť do jedla. Vtedy je už diagnóza jasná, máte chrípku. Až teraz si spomeniete, že existuje aj očkovanie proti chrípke a umárate sa nad tým, že ak by ste sa dali zaočkovať, toto by sa nestalo. No je to naozaj tak? Sú vakcíny proti chrípke vôbec účinné a stopercentne bezpečné?
Chrípka sa radí medzi vírusové ochorenia, ktoré sú vysoko nákazlivé. Postihuje rovnako ako mužov tak aj ženy a deti bez ohľadu na vek a dobre sa šíri hlavne v uzavretých priestoroch s väčším počtom ľudí. Chrípkový vírus (influenza virus) sa nachádza v sekréte dýchacích ciest a šíri sa kvapôčkovou infekciou pri kašli, rozprávaní či kýchaní.
Chrípkové vírusy neustále mutujú, preto musia aj vakcíny každoročne obsahovať iné vírusové kmene. V závislosti od toho, ako veľmi vírus chrípky zmutuje, môže dôjsť aj k obrovským chrípkovým epidémiám až pandémiám. Dnešné chrípkové vakcíny obsahujú vírové kmene, najčastejšie sa vyskytujúce pri sezónnej chrípke po celom svete.
Lekári uvádzajú, že vakcína proti chrípke, je jednou z najlepšie znášaných vakcín, no aj napriek tomu sa u niektorých osôb môžu vyskytnúť vedľajšie účinky a to v podobe bolestivosti a opuchu miesta vpichu, prípadne vo forme miernej horúčky. No zaočkovaní pacienti opisujú nežiaduce príznaky oveľa väčších rozmerov. V niektorých prípadoch boli opísané mierne chrípkové stavy pretrvávajúce počas celého zimného obdobia, počas ktorého sa ale chrípka nerozvinula naplno. Iní uvádzali naopak, že po zaočkovaní mali chrípku takú silnú, ako nikdy predtým. No podľa lekárov je takmer vylúčené aby človek po zaočkovaní ochorel.
Očkovanie sa odporúča najmä deťom a starším ľuďom, u ktorých je priebeh choroby komplikovanejší. Taktiež osobám s vrodenými alebo získanými imunitnými poruchami, osobám dlhodobo umiestneným v liečebniach či domovoch dôchodcov a rovnako ľudom na takýchto miestach pracujúcim. Odporúčané je aj pre ľudí prichádzajúcich do kontaktu s veľkými skupinami ľudí, ako sú napríklad učitelia.
Na druhej strane, viacerí virologickí pracovníci sa zhodujú v tom, že dôkaz o účinnosti vakcín proti chrípke v skutočnosti neexistuje. Dokázať, že zaočkovaný jedinec prišiel do kontaktu s vírusom chrípky a nenakazil sa, je in vivo prakticky nemožné a skutočné štatistiky o účinnosti vakcín proti chrípke jednoducho neexistujú.
Rozhodnutie či sa dať zaočkovať alebo nie, však ostáva len a len na nás. Môžeme len predpokladať, že naočkovaním oslabených kmeňov vírusu chrípky, si náš organizmus vytvorí dostatok protilátok bez nežiaducich vedľajších účinkov. No takisto môžeme dúfať, že dostatok protilátok v tele máme aj bez očkovania.
Napísala: Andrea Tompošová
Foto: Sura Nualpradid