O prsiach

Please enter banners and links.

Rozhodne vás nejdeme strašiť rôznymi chorobami prsníkov a ani sa nechystáme robiť poriadky vo vašich skriniach. Len chcem poukázať na základné fakty o prsiach, ktoré ešte možno nepoznáte.

 

Veľkosť a tvar

         Prsia boli, sú a aj budú magnetom na mužské pohľady bez ohľadu na veľkosť či tvar. To, ako prsia vyzerajú, riešia spravidla viac ženy.

Výzor prsníkov určuje pomer medzi tukovým, žľazovým a „spájacím“ tkanivom. Výsledkom je potom po dospievaní tvar pŕs aký žena má. Treba brať na vedomie, že prirodzené prsia sú len zriedka rovnaké; spravidla je ľavý prsník menší a pravý väčší. Týmto rozdielom sa zo zdravotného hľadiska netreba zaoberať pretože nejde o žiaden zdravotný problém.

Najčastejšia veľkosť pŕs je 75 B, čo sa vo všeobecnosti aj považuje za akýsi ideál. Samotná veľkosť sa však počas života ženy mení, a to najmä v období tehotenstva kedy sa prsia zvyknú zväčšiť. Neplatí však, že ak má budúca matka prsia veľké, bude mať automaticky aj viac mlieka; je to individuálne.

 

Zázračné sľuby

         Viaceré reklamy propagujúce rôzne krémy a tabletky na zväčšenie poprsia obvykle zostanú len pri sľuboch. Skutočne máloktoré prípravky naozaj prsia spevnia a zväčšia, navyše pri mnohých z nich je zväčšenie len dočasné a po vysadení sa prsia nielen zmenšia, ale navyše i ovisnú. Rovnako je to i v prípade antikoncepcie – pri niektorých prsia podrastú, ale ide len o prechodný jav a navyše takto nereaguje každá žena, takže ak sa vaša kolegyňa chváli po antikoncepcií väčšími prsiami neznamená to, že ak začnete brať rovnakú bude u vás výsledok totožný s ňou.

Prirodzeným spôsobom prsia rastú približne do dvadsiateho roku života ženy, potom sa už obvykle rast zastavuje. Práve preto by mladé slečny po osemnástke nemali ihneď riešiť silikónové prsia, ale ešte chvíľu počkať aby sa vývoj ustálil.

 

Oddych bez podprseniek

         Prsia si potrebujú oddýchnuť, preto nenoste podprsenku stále. Ženy, ktoré napríklad v lete nenosia podprsenky a celkovo žiadnu spodnú bielizeň, robia svojmu telu obrovskú radosť. Moderné podprsenky s tzv. push-up efektom prsia neprirodzene stláčajú čo sa často odráža na ich zdraví. Niektoré ženy dokonca v podprsenkách spia, čo je už doslova prehnané. Doma buďte vždy bez podprsenky a už vôbec ju nepotrebujete počas spánku. Pokiaľ máte letné tričká vystužené na prsiach nenoste zbytočne podprsenku pod nimi, radšej nechajte prsia voľne oddychovať.

 

Kedy sú najkrajšie?

         Veľké, malé, nerovnaké, s hnedými alebo ružovkastými bradavkami všetky prsia sú najkrajšie vtedy, keď sú zdravé. Ak zbožňujete populárny push-up efekt doprajte si ho, ale určite nie po celý deň a podprsenku si vymeňte a doma nenoste vôbec. Pokiaľ zvažujete silikónové prsia iba kvôli mužom naokolo myslite na to, že útla mužská hruď sa tiež dá vystužiť silikónmi, a predsa to muži nerobia. Zmenu veľkosti by ste mali podstúpiť predovšetkým pre seba a svoj osobný lepší pocit.

Estetické hľadisko svojich pŕs často riešia aj tehotné ženy. Priveľké obavy z ovisnutých prsníkov môžete zahnať tým, že si u svojho gynekológa vypýtate injekciu na zabránenie tvorby mlieka. Prsia sa tak počas tehotenstva nebudú nalievať a po pôrode nezostanú ovisnuté. Navyše nebude nutné ani mlieko bolestivo odsávať odsávačkou.

Akékoľvek nezvyčajné zmeny v prsníku alebo oboch prsníkoch neignorujte, ale riešte u lekára. Bolesť, výtok z bradaviek alebo hrčky musia byť neodkladne zhodnotené lekárom, pretože samé sa to naozaj nevylieči a čakanie sa nevypláca.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net