Nový začiatok

Please enter banners and links.

Nové začiatky nebývajú jednoduché. Zmena práce, rozhodnutie skončiť s fajčením, rozchod, bývanie v novom meste, rozvod, odchod do zahraničia a iné situácie bývajú komplikované. Ak ste sa však rozhodli pre nový začiatok, museli ste mať dobrý dôvod a vnútorné presvedčenie, že bez zmeny to už ďalej neutiahnete. Kedy je čas na nový začiatok a ako zvládnuť tlak okolia?

 

Čas začať odznova

            Nik vám presne nenadiktuje kedy máte vo svojom živote čosi zmeniť. Náš život sa však meria láskou a spokojnosťou. Ak nie ste spokojná a máte pocit, že vám niečo chýba, je čas na zmenu rovnako ako v prípade pocitu nedostatku lásky. Pokiaľ nie ste vo vzťahu spokojná alebo vás práca nadmerne vyčerpáva, pravdepodobne čoskoro nadobudnete pocit, že to takto ďalej nepôjde a musíte vo svojom živote urobiť radikálnu zmenu. Keď takéto presvedčenie príde, neignorujte ho! Neuspokojenie vedie k depresiám a k celkovému pocitu nešťastia.

 

Neistota

            Mnohé ženy zmenu vo svojom živote neurobia pretože majú strach z neistoty, ktorý vedie k pasivite. Neurobia nič lebo sa boja toho, čo príde potom.

Treba si však uvedomiť, že v skutočnosti je to celé úplne inak – s odstupom času totiž ľutujeme vždy presne to, čo sme mohli urobiť a neurobili sme. Prichádza pocit viny, že sme v danej situácii niečo mohli urobiť ale namiesto konania sme len tak stáli a dívali sa. Podľa psychológov je teda zlá zmena oveľa lepšia než žiadna. Premôžte neistotu z neznámeho kroku lebo aj keď sa vám to teraz nezdá neskôr bude spätný pohľad na vašu nečinnosť horší.

 

Koniec = nový začiatok

            Každé ukončenie etapy začne niečo nové vo vašom živote. Ak ste sa už rozhodli, že urobíte nový krok, určite sa vám podarí ak si osvojíte štyri nasledujúce skutočnosti. Iný postoj k životu vás urobí šťastnejšiu a zmena tak prinesie želaný výsledok.

  • Jednoduchosť. Život je vo svojej podstate úplne jednoduchý. Veci čo sa stali neovplyvníte a na tie prichádzajúce môžete zmeniť pohľad. Akceptujte aj to zlé, čo sa vám v živote stalo. Napredujte vždy za každých okolností.
  • Sila. Obvykle si myslíme, že silu potrebujeme na to, aby sme zvládli problémy. Omyl. Silu potrebujeme v skutočnosti na znášanie následkov. Preto ak urobíte prešľap berte ho ako skúsenosť, nie ako zlyhanie.
  • Ignorácia. Prestaňte sa obzerať do minulosti a vidieť len to zlé. V novom začiatku ignorujte negatívne veci a sústreďte sa už len na pozitívne myšlienky. Bude vám lepšie.
  • Risk. Ak nehráte, nemôžete ani vyhrať. Neseďte nikdy so založenými rukami.

 

 

Vydržte!

            Na záver to najdôležitejšie – treba vydržať. Zmenu okolie takmer nikdy nechápe. Keď sa rozhodnete odísť za novou láskou starí priatelia vás nepodporia. Keď si nájdete prácu mimo mesta váš partner bude namietať. Keď sa rozhodnete, že sa ešte necítite na dieťa a pôjdete na potrat, okolie vás odsúdi. Len by sama však viete, že zmenu bolo treba urobiť. Keď odídete aj s dieťaťom od tyrana len vy viete, že to robíte pre seba a svoje dieťa.

Nový začiatok vo vašom živote nemusí pochopiť nikto. Je to váš život, tak ho žite!

Napísala: Zuzana Šusterová 

FOTO: freedigitalphotos.net