Nové bývanie? S hypotékou o ňom nemusíte len snívať

Please enter banners and links.

Rozmýšľate o vlastnom bývaní, ale nie ste dieťa bohatých rodičov a o vlastných finančných prostriedkoch v takej výške môžete len snívať? Jediným riešením je hypotéka. Aké možnosti financovania pozemku sú u nás najčastejšie a na čo si treba dať pozor?

 

Hypotéky majú nové pravidlá

Začneme tým, čo ľudí pri hypotékach tento rok trápi najviac. Nové opatrenia bánk sú v platnosti od 1. 7. 2018. Sprísnenie podmienok sa týka najmä úverov, ktorými chcete pokryť 90 % hodnoty nehnuteľnosti a hypotéky medzi 80 % a 90 % hodnoty nehnuteľnosti. Úver, ktorý by vám pokryl 100 % finančných nákladov na realizáciu stavby, už nedostanete. Hypotéky ale ostávajú stále dostupné aj vďaka nízkej úrokovej sadzby, ktorá sa výrazne nemení a možnosti financovať bývanie spoločne s partnerom v prípadne, že túto možnosť máte.

 

Vypočítajte si úverový strop

Banky stanovili úverový strop. Maximálnu výšku úveru si ľahko vypočítate aj sami. Rovná sa 8-násobku čistého ročného príjmu žiadateľa. Pri modelovej situácii budeme vychádzať z čistej priemernej mzdy, ktorá dnes na Slovensku predstavuje sumu 730,54 €. Maximálna výška úveru človeka s priemernou mzdou predstavuje 70 131,84 €. K tejto sume sme sa dopracovali takto: 8 x 12 x 730,54 = 70 131,84 €.

 

Postavte si dom! Kde vziať na pozemok?

Pozreli ste si ceny bytov a zistili ste, že za podobnú sumu kúpite pozemok a na ňom postavíte domček minimálne v rozlohe bytu? Presne na tento účel slúži hypotéka na pozemok. Na to, aby vám takýto druh hypotéky banka schválila, potrebujete územnoplánovaciu informáciu (UPI), ktorá vám potvrdí, že ide o stavebný pozemok a môžete na ňom stavať.

 

Najviac vám požičajú na stavbu domu

Výšku úveru ovplyvňuje typ pozemku a stavba, ktorá na ňom bude stáť. Najvyššiu hypotéku vám poskytnú, ak plánujete stavať rodinný dom na bývanie. Pri stavbe chaty už banka taká štedrá nebude. Výšku hypotéky ovplyvní aj lokalita, v ktorej sa stavebný pozemok nachádza. Jedným z riešení, ako sa k hypotéke na pozemok dostať, je aj založenie inej nehnuteľnosti (napr. rodičovského domu).

 

Banka chce vedieť všetko

Banka vám požičala na pozemok, nezabudnite ju o začatí stavby informovať. V niektorých prípadoch je klient povinný banku informovať, niekedy vám na stavbu domu musí dať dokonca súhlas. Predtým, ako si hypotéku na pozemok vyberiete, poriadne si rozmyslite, ktorú banku o peniaze požiadate. V tej istej banke musíte čerpať úver aj na výstavbu domu.

 

Ručíte pozemkom?

Zabezpečujete úver pozemkom, ktorý kupujete? V tom prípade počítajte s tým, že naň nemusíte dostať 100 % jeho hodnoty. Zistite si, koľko peňazí vám banka na pozemok požičia. Banka stavbu prefinancuje postupne. Jednotlivé časti úveru dostanete podľa rozpracovanosti stavby a jej hodnoty.

 

Aj na hypotéke môžete ušetriť

Na stavbe domu ušetríte, keď ho budete stavať svojpomocne a pri výbere materiálu pôjdete po cene. Šetrite aj pri výbere hypotéky. Počuli ste už o hypotéke pre mladých? Aj tie privítali nový rok zmenami. Nižší úrok je už minulosťou. Mladí do 35 rokov dostanú podporu od štátu vo forme daňového bonusu na zaplatené úroky vo výške 50 %, maximálne do výšky 400 € za rok. Daňový bonus si môžete uplatniť v daňovom priznaní alebo v ročnom zúčtovaní dane. Nezabudnite na to!

 

Podmienky na daňový bonus

  •          –  vek do 35 rokov
  •          – príjem nesmie prekročiť 1,3-násobok priemernej mzdy
  •          – ručenie nehnuteľnosťou, ktorú kupujete

 

Ako financovanie stavby domu prebieha v praxi?

  • –         O hypotéku musíte požiadať. Ak začínate úplne od základov, bez založenia nejakej nehnuteľnosti (rodičovský dom) sa k hypotéke nedostanete. Vlastné finančné prostriedky vám stačili na základy domu a prvé podlažie do výšky 1 metra a ako rozostavanú stavbu ju máte zapísanú v katastri nehnuteľnosti? Neotravujte rodičov a založte už svoju rozostavanú stavbu.
  • –         Pri žiadosti o úver banka vychádza zo znaleckého posudku na konečnú sumu nehnuteľnosti. Znalec vypracuje posudok aj na základe stavebného projektu, aby bolo jasné, na čo v ktorej časti stavby peniaze miniete. Na základe toho banka umožňuje postupné čerpanie úveru (tzv. tranža). Výška tranže závisí od toho, v akom stave stavba je a akú hypotéku máte.
  • –         Ďalšie čerpanie úveru závisí od hodnoty stavby oproti poslednému stavu, ktorý musíte zdokumentovať. Minuli ste všetky peniaze z poslednej tranže a potrebujete ďalšie, aby ste sa so stavbou pohli ďalej? Pošlite banke novú fotodokumentáciu, na základe ktorej vám schvália uvoľnenie ďalšej tranže.
  • –         Poslednú tranžu dostanete pred dokončením stavby a aj v tomto prípade musíte fotodokumentáciou zdokladovať, na čo ste peniaze použili. Máte na to celých 6 mesiacov, ale po dohode s bankou je možné dobu na zdokladovanie predĺžiť.

 

Navštívte všetky banky, ktoré poznáte, oboznámte sa s ich ponukou a podmienkami, pri ktorých môžete hypotéku dostať, aby ste mali jasno v tom, ktorej banke sa na tridsať rokov upíšete.

Pri stavbe domu ide o hypotéku, kde musíte zdokladovať, na čo ste peniaze použili. Aj preto vás na ne banky lákajú výhodnými úrokmi. To, že zaplatíte viac ako dostanete, nie je žiadne tajomstvo, ale bez hypotéky by ste sa k novému bývaniu pravdepodobne nedostali.

Reklamný článok

FOTO: pexels.com