Please enter banners and links.
Zaiste aj vám rodičia často vraveli, že jesť mrkvu je zdravé. Toto prízvukovanie malo svoj význam a jej prospech neskôr preverili aj samotní lekári. Áno, mrkva je naozaj zdravá a pri niektorých ochoreniach veľmi prospešná.
História mrkvičky
Podľa všetkého sa pestovanie mrkvy začalo niekde v južnej Ázii v okolí dnešného Pakistanu a Iránu. Zaujímavé je, že ju niektorí učenci vo veľkom množstve konzumovali na povzbudenie nálady a vtedajší lekári ňou liečili problémy s trávením. V desiatom storočí preniklo jej pestovanie do Indie, neskôr do Číny a u nás sme ju spoznali približne v šestnástom storočí. V súčasnosti sa najviac produkuje v Európe, Ázii a na severe USA.
Variť alebo chrumkať?
Často sa vedú rozsiahle diskusie o tom, či je lepšie mrkvu konzumovať v surovom stave alebo ju radšej upravovať tepelne. My s čistým svedomím tvrdíme, že je v oboch úpravách temer rovnako zdravá takže si ju môžete dopriať akokoľvek podľa vlastnej chuti.
Ak plánujete mrkvu zužitkovať v surovom stave myslite nielen na jej dôkladné umytie a oškrabanie, ale tiež nezabudnite odkrojiť kúsok z hornej časti pod vňaťou pretože práve na tomto mieste sú zhromažďované látky z rozličných postrekov. Po odkrojení zostane mrkva očistená aj od pesticídov. Na druhej strane uvarená mrkva nestráca na kvalite, je dokonca rovnako zdravá.
Jediný rozdiel je v bunkových stenách mrkvy – surová ich má pevné, a tak si naše telo vezme okolo 20 percent betakaroténu. Pri procese varenia sa steny narušia a náš organizmus o čosi efektívnejšie vstrebá spomenutý betakarotén.
Využitie
Mrkvu môžete využívať vo svojej kuchyni na niekoľko chutných spôsobov. Často je súčasťou strúhaných šalátov alebo jedál ktorým dodáva charakteristickú farbu. S obľubou sa pridáva i do polievok, omáčok a k jedlám z mäsa. Netreba zabudnúť ani na zdravé mrkvové šťavy.
Mrkvičku je možné skladovať v surovom stave na chladnejšom mieste (napríklad komora), v zmrazenom stave alebo v slaných nálevoch.
Chutná pomocníčka
okrem dobrej chuti nám ponúka pomoc pri niekoľkých ochoreniach. Priaznivo bojuje so zápalmi žalúdka, s črevnými problémami a s reumou. Zaháňa nepríjemnú migrénu, pomáha znížiť cholesterol, bojuje s rakovinou a kožnými chorobami. Jej účinky si kedysi pochvaľovali i pacienti chorí na tuberkulózu.
Na prekvapenie mnohých gazdiniek dokáže mrkva posilňovať zubnú sklovinu a stačí len jedna mrkva denne na to, aby ste sa vyhli počas života šero slepote.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net