Nevera, dá sa po nej fungovať ?

Please enter banners and links.

Nie je nevera ako nevera. Niekedy sa náš vzťah valí takou rýchlosťou, že je len malý krôčik k tomu , aby sme upadli bo stereotypu. Ak už sa to stane, máme potenciu uchyľovať sa k menším úletom, ktoré by sme mohli jednoducho nazvať neverou. Dá sa nevera odpustiť a dá sa po nej naďalej zotrvať vo vzťahu?

 

Mlčať a zatĺkať

Mlčať a zatĺkať…To je teória niektorých neverníkov, ktorí za žiadnu cenu nechcú pripustiť odhalenie ich úletu. Dokonca aj podľa vyjadrenia jedného českého sexuológa je pri nevere najlepšou alternatívou zatĺkanie, pretože sú jednoducho situácie , kedy sa môže ktorýkoľvek z partnerov dostať v uvoľnenej atmosfére k jednorazovému zaváhaniu. Po prebudení, resp. vytriezvení už príjemný zážitok nie je práve najpríjemnejším. Práve toto sa nedá pripisovať partnerskému vzťahu ale skôr záležitosti neverníka. Ak niekoho nebaví zatĺkať a jedinou prioritou je pravda,  mal by sa zmieriť aj s tým že jeho polovička nemusí byť v takejto situácia najchápavejšia.

 

Dôvera na bode mrazu

Stratí sa v prípade nevery zo vzťahu všetka dôvera? Nemusí  ale môže. Ide tu o postoj oboch partnerov a ich snahu ísť ďalej alebo odísť. Ak sa váš vzťah zastaví v situácii, kedy bol jeden z partnerov neverný, je treba si uvedomiť, že len kvôli tomu , že vo vzťahu nie je úplne všetko v poriadku. Jediný spôsob ako dôveru nadobudnúť je otvorená komunikácia „o všetkom“. Rozprávať sa s partnerom o tom, čo vás navzájom zraňuje, čo vám ubližuje a čo vám naopak robí radosť je súčasťou otvoreného rozhovoru, kde si môžete začať budovať niečo ako novú etapu vzťahu, kde sú základmi pravda a úprimnosť.

Tým horším prípadom je to, čo sa stáva častejšie a to vtedy, keď si partneri krivdia. Hľadaním toho kto je za takúto situáciu vinný sa staviame do pozície obete, kedy v sebe cítime pocit krivdy. Takouto cestou  sa vzťah uchyľuje k rozchodu a návrat tak stráca perspektívu. Nevera je individuálna a je na osobnosti človeka ako sa ju rozhodne riešiť.

Napísala: Lucia Šariková

FOTO: freedigitalphotos.net