Nerobte unáhlené závery pri nahmataní hrčky

Please enter banners and links.

Spoliehať sa na pravidlo, že rakovina nebolí je v dnešnej dobe tak trochu mimo. Je pravda že deväť z desiatich hrčiek,  ktoré si nahmatáte je neškodných no potvrdiť to , či ide skutočne o zhubné ochorenie musí až gynekológ.

 

Nezhubné nádory

Nezhubné nádory nazývané aj fibroadenómy môžu byť nezhubné nádory,  ktoré poväčšine trápia mladé ženy. Vyznačujú sa tým,  že sú pružné a pevné . Spoznáte ich podľa toho, že pod kožou sa zvyčajne hýbu. Bolia väčšinou pred menštruáciou , no po jej uplynutí bolesti nepretrvávajú a niekedy sa hrčky aj zmenšia.

 

Signál oslabenej imunity alebo závažného ochorenia?

Zväčšené lymfatické uzliny sa vyskytujú prevažne v okolí podpazušia. Neprejavujú sa bolestivo, no sú tzv. signálom oslabenej imunity alebo aj nebezpečného ochorenia. V každom prípade aj pri lymfatických uzlinách platí pravidlo, že vyšetrenie všetko potvrdí. Vyšetrenie prebieha ultrazvukom.

 

Zhubné a nezhubné cysty

S cystami sa ženy stretávajú asi najčastejšie. Ide o mäkké vačky naplnené tekutinou alebo tuhšou hmotou. Toto ochorenie sa prejavuje prevažne medzi 30 až 50. rokom života, celkovo až u polovice žien. Cysty sa zvyknú zväčšovať a časom aj prasknúť.

Je zložité rozlíšiť zhubné a nezhubné cysty. Je preto dôležité, dbať na pravidelné vyšetrenia ultrazvukom a mamografom. V prípade potvrdenia ochorenia vám lekár určí diagnózu a vhodnú liečbu.

Malé nezhubné nádory v prsníkoch zvyknú meniť svoju veľkosť a niekedy dokonca aj zmiznú. Ak sa chcete chrániť, posilnite si imunitu a buďte pokojná. Dostatočný príjem vitamínov ( hlavne A, B, a E), pravidelné pitie zeleného čaju a cvičenie sú tým správnym krokom začať sa o seba starať.

 

Napísala: Lucia Šariková

FOTO: freedigitalphotos.net