Nepríjemné kŕčové žily

Please enter banners and links.

Kŕčové žily začíname riešiť až vtedy, keď ich zbadáme; dovtedy možno ani netušíte, že ich máte. Hovorí sa, že väčšinou ide o dedičnú záležitosť. Ak ich mal váš otec riziko, že sa vyskytnú aj na vašich nohách, je 70 %. Pokiaľ ich mala matka riziko je 40 %. Nezvaľujme však všetko len na genetiku – dolné končatiny si ničíme aj nosením vysokých opätkov alebo prekríženými nohami.

Na začiatku

Môžete ich mať aj keď ešte neprešli do estetického problému. Prvým príznakom je pocit tupej bolesti v nohách, pocit pálenia alebo zvláštneho tepla. Buďte obozretné už vtedy, ak vaše nohy mierne opúchajú, pričom keď ich zdvihnete opuch sám zmizne. Nie je v poriadku ani tzv. vystreľovaná bolesť až do stehien.

Kŕčové žily sú napohľad fialové alebo modrasté žilky pod kožou ktoré bolia už aj pri jemnom dotyku. Menší estetický problém žiliek v tvare „metličiek“ rieši laser, väčšie vám budú odstránené operáciou.

V čom spočíva ich nebezpečenstvo?

Pokiaľ sa poctivo liečite a dodržiavate predpisy lekára, nič by vám nemalo hroziť. Ale ak ignorujete predčasnú liečbu môžu byť až životu nebezpečné, lebo sa možno aj pri malom náraze utvorí krvná zrazenina a miesto sa zapáli. Neošetrené kŕčové žily vedú k trombózam v hĺbkových cievach, a trombózy by sa mohli dostať až do pľúc (pľúcna embólia).

Podporte liečbu malými trikmi

Lieky predpísané lekárom sú aj naďalej samozrejmosťou, len si môžete malými radami pomôcť ešte viac. Blahodárne účinky má plávanie a chodenie po mäkkom povrchu. Pomôže vám ak si vyložíte nohy napríklad na stôl pretože sa uvoľnia a konečne vás aspoň na chvíľu nebudú musieť niesť.

Zaobstarajte si kompresívne pančuchy, doprajte si výživové doplnky s rastlinnými výťažkami a na školu nie sú ani vyššie dávky vitamínu C. Posilnite si cievy vlákninou, celozrnými potravinami, krupicou či vločkami  – všetky tieto jedlá obsahujú veľmi prospešný rutín.

Prejdite sa čo možno najčastejšie pešo po schodoch a len tak sa pohojdajte na vlastných špičkách napríklad aj počas státia v rade pri pokladni.

Čo kŕčovým žilám škodí

Nezaťažujte sa športmi v ktorých treba skákať, nedávajte nohám horúce kúpele (neprospieva im ani častejšia sauna), nepreháňajte to s opaľovaním a v neposlednom rade neseďte s prekríženými nohami, alebo s nohami pod zadkom (je to tlak na cievy). Vyhnite sa priveľmi úzkym nohaviciam a aj veľmi vysokým opätkom. Ideálna výška opätku je cca 4 centimetre.

Napísala: Zuzana Šusterová

Foto: internet