Please enter banners and links.
Moderná doba nám neprináša iba technologické vymoženosti, ale aj novinky v starostlivosti o svoje telo. Lekárne ponúkajú stále viac doplnkov určených na čistenie našich intímnych oblastí, ale nie všetky majú kladný účinok. Niektoré nám vedia skôr časom uškodiť…
Vaginálne výplachy
Reklamy, diskusné fóra a príbalové letáky výplachov nás presviedčajú o tom, ako si „ju“ potrebujeme čistiť pravidelne. Vaginálny výplach by sa podľa mnohých žien mal robiť po menštruácii na vypláchnutie zvyškov krvi, po sexe pre pocit istoty, alebo dokonca poslúži ako dezinfekčný prostriedok účinkujúci proti pohlavne prenosným chorobám. Zle!
Naše telo sa vrátane vagíny čistí samo, takže výplach po menštruácii je úplne zbytočný. Rovnako na nič vám bude aj vtedy, ak ho použijete v snahe predísť pohlavnej chorobe pretože pred ňou jednoducho nechráni, naopak – môže zvýšiť riziko infekcii. Vedľa ste aj v prípade, že svoju vagínu vyplachujete kvôli zápachu. Každá z nás vonia inak čo mužov v konečnom dôsledku láka a priťahuje. Ale keď voniate nepríjemne, necítite sa dobre pre väčší zápach, navštívte svojho gynekológa aby mohol zistiť príčinu problému. Je možné, že máte infekciu alebo zápal a v takom prípade si ťažkosti výplachom iba pridáte.
Čistí sa sama!
Spomenula som to už vyššie v predošlej časti tohto článku, ale pre istotu to zopakujem ešte raz – áno, čistíme sa skutočne samé. Bez chémie a bez preventívnych výplachov.
Podľa gynekológov môže výplach znížiť šance na otehotnenie, a to až o neuveriteľných tridsať percent. Pravidelné vyplachovania menia našu chemickú rovnováhu pošvy čo vedie k náchylnosti na infekcie. Sprcha alebo výplach môže zaviesť nové baktérie do pošvy, tie sa môžu vo vnútri rozšíriť a časom prejsť až k vajcovodom a do maternice. Bežné používateľky výplachov častejšie dostávajú zápalové ochorenia ktoré pri dôkladnom nepreliečení vedú k neplodnosti.
Čo teda používať?
Nuž, keďže výplachy nie sú vhodným spôsobom pravidelného čistenia vagíny, mali by sme zostať verné klasickým obrúskom na intímnu hygienu ktoré sú už aj jednotlivo balené pre ľahšie uskladnenie v kabelke. Pri sprchovaní použite gély alebo emulzie určené na každodennú starostlivosť o intímne partie. Ak si neviete vybrať z množstva značiek zájdite sa poradiť s lekárnikom alebo svojim gynekológom.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net