Neplodnosť a možnosti jej liečby v súčasnej dobe

Please enter banners and links.

Nie vždy je cesta k vytúženému dieťatku najjednoduchšia a nie raz sa páry stretávajú s veľkou prekážkou- neplodnosťou. Či už je neplodná žena alebo muž, tvoria pár a tak by sa malo postupovať aj pri jej liečbe.

 

Mužská neplodnosť

Mužská neplodnosť sa prejavuje minimálnym až žiadnym výskytom spermií v mužskom ejakuláte. Neplodnosť muža sa dá zistiť jednoduchým vyšetrením a to spermiografom, pri ktorom nie je potrebný žiaden odber krvi ani anestézia. Zisťuje sa len počet spermií a ich hranica v súlade s normou.

Zistenie konkrétnej príčiny neplodnosti je už o čosi zložitejšie. Pri liečbe neplodnosti muža sa prevažne postupuje pomocou liekov. Veľmi výhodnou a často preferovanou možnosťou mať vlastné potomstvo je asistovaná reprodukcia, pri ktorej stačí na oplodnenie jediná zdravá spermia.

 

Neplodnosť zo strany žien

Ženská neplodnosť a jej konkrétne príčiny sa zisťujú omnoho zložitejšie ako v prípade mužov. Naopak liečba a jej úspešnosť je omnoho efektívnejšia.  Vyšetrenie ženy je zložené z niekoľkých krokov. Prvým krokom je základné gynekologické vyšetrenie.  Po ňom nasleduje rad ďalších, začínajúc ultrazvukovým vyšetrením a končiac hematologickým a imunologickým vyšetrením.

Príčin neplodnosti je mnoho, no medzi tie najčastejšie patrí neprítomnosť ovulácie, nefunkčné vajíčkovody, imunologické príčiny a rôzne vývojové odchýlky vnútorného genitálu. Oplodnenie sa koná prostredníctvom skúmavky, kde sa vytvoria vhodné podmienky na uhniezdenie v maternici ženy.

Neplodnosť mužov a žien je stále témou, o ktorej sa hovorí so servítkou na ústach. Otvoriť si však pred ňou oči a uznať, že v dnešnej dobe je ňou postihnutých čoraz viac párov je na mieste. Nebojte sa skorého vyšetrenia a zistenia príčiny neplodnosti. Možno práve to môže byť novou šancou pre možnosť mať vlastné dieťatko.

Napísala: Lucia Šariková

FOTO: freedigitalphotos.net