Nepadnúce čižmy? Nezúfajte. TAKTO ich dokážete roztiahnuť!

Please enter banners and links.

čižmy

Tešila ste sa na zimu vo svojich obľúbených čižmách a po dlhých mesiacoch v botníku sa “zázrakom” scvrkli? Nezúfajte. Máme pre vás niekoľko trikov, vďaka ktorým si nepadnúce čižmy dokážete svojpomocne roztiahnuť a zachrániť ich tak na ďalšiu sezónu! Poradíme vám tiež, kedy sa radšej obrátiť na odborníka.

Starý dobrý trik so zipsom

Než sa pustíte do samotného rozťahovania obuvi, skúste náš tajný tip. Skúste sáru čižiem zosunúť nadol a zips zapnúť na mieste členka, kde je obvod vašej nohy najužší. Zazipsovanú topánku potom jednoducho potiahnite nahor. Hotovo!

Obuvnícke napínadlo

Niekedy však oklamať nohu šikovným zapnutím zipsu nestačí. V takých prípadoch nastupuje obuvníkov verný pomocník: napínadlo, ktoré čižmy manuálne a bez poškodenia roztiahne. Ide o jeden z najbezpečnejších spôsobov rozťahovania. Napínadlo sa hodí aj na tesnú obuv, ktorá tlačí v oblasti chodidla, pestrý výber takýchto obuvníckych pomôcok nájdete v obchodoch ako eobuv.

  • Náš tip: Po zime, keď už svoje čižmy nemienite ďalej nosiť, uložte ich do skrine natiahnuté na drevenom napínadle. Nehrozí tak, že by sa koža scvrkla alebo popraskala. To isté platí aj o iných druhoch kvalitnej koženej obuvi, ktorú často nenosíte.

Rozťahovák v spreji

Okrem manuálnych pomôcok dnes tiež máte k dispozícii špeciálne prípravky určené na rozťahovanie obuvi. Kúpite ich vo forme peny alebo spreja. Sprej zvýši elasticitu a poddajnosť kože, ktorá sa potom prispôsobí vášmu chodidlu či lýtku bez popraskania.

Za rozťahovák v spreji zaplatíte v online obchode eobuv necelé 3 eurá. Malá cena za to, aby ste nemusela obetovať svoje obľúbené kožené čižmy!

Rada na záver: Neexperimentujte

Nosíte rada drahšie kožené topánky? V tom prípade určite neskúšajte babské rady z internetu (napríklad pomocou fénovania či namočenia do teplej vody). Je to zbytočný risk, ktorý môže čižmy nenávratne zničiť. Koža sa totiž veľmi ľahko vysuší a popraská.

Podobne “náročný” je aj obľúbený semiš, ktorý by ste fénovaním (a dokonca aj teplom z radiátora) mohla trvalo poškodiť. Prečítajte si tento praktický článok, ako šetrne roztiahnuť semišové topánky

Ak nezaberú vyššie odporúčané metódy, jedinou ďalšou spoľahlivou možnosťou je vziať čižmy k majstrovi obuvníkovi alebo garbiarovi (remeselník na spracovanie kože), ktorý sáru šikovne za pár eur prešije alebo ku zipsu našije gumový, elastický klin. Rozdiel si ani nevšimnete a kvalifikovaný odborník vám takto obuv dokáže roztiahnuť aj o niekoľko centimetrov.

Reklamný článok