Nemôžete spávať? Naučte sa tieto návyky.

Please enter banners and links.

ID-100116706Mnohí z nás mávajú problémy so spánkom. Za to ako spíme ale môžeme sami.  Máme tendenciu vyhľadávať rôznych odborníkov, chodíme do lekárni a snažíme sa tento problém zahasiť rôznymi čajmi, vitamínmi či tabletkami na spanie. Dôležité je nezabúdať že kvalita nášho spánku závisí  hlavne od návykov, ktoré si pred spánkom vybudujeme.

 

Zahrejte telo

Väčšina ľudí, ktorí pred spánkom cvičia tvrdia, že im to pomáha lepšie zaspať. Čo na tom ale je? Telo by sa pred spánkom malo trošku unaviť a zahriať. Netreba to však preháňať. Najlepšie je zacvičiť si 2 až tri hodiny pred samotným spánkom. Nemusíte hneď bežať do posilňovne. Stačí vám pár šikovných cvikov a telo si tak na nich vytvorí zdravý návyk .

Ak nie ste zástancami fitnescentier a nepatríte k obľúbencom športu je tu aj iná prospešná aktivita ktorá by vám mohla k vášmu zdravému spánku len napomôcť. Áno hovoríme o sexe, ktorý je navyše od cvičenia v posilňovni o niečo príjemnejší.

 

Večerajte pravidelne

ID-100189656

Pravidelná strava je dôležitá , nehovoriac  tom, že večera je pre organizmus bez pochyby dôležitá. Večerať by ste mali stále v rovnaký čas. Telo si to totiž zapamätá a tak sa bude a následne správať. Najlepšie je zjesť niečo 2hodiny pred spánkom. Podľa odborníkov je prospešné ak zjete niečo s vyšším obsahom sacharidov a mlieka. Sacharidy zvyšujú sekréciu inzulínu a ten zas pomáha ovplyvňovať spánok.

 

Všetko vypnite

Či už je to počítač, tablet alebo váš mobil, nič z toho nepatrí do vašej spálne a už vôbec nie do priestoru vášho spánku. Ich vyžarovanie potláča vylučovanie melatonínu v našom tele až o 22 %. Melatonín je hormón dôležitý pre náš spánkový cyklus.

Je známe, že väčšina dnešných ľudí zaspáva s mobilom alebo tabletom v ruke. To všetko však nie je zdravé. Takisto ako v prípade budíka mobilným telefónom. Je načase aby ste zvolili starú dobrú cestu a to klasický tradičný budík. Verte či neverte práve takáto zmena vám môže zvýšiť kvalitu spánku až niekoľkonásobne.

Napísala: Lucia Šariková

FOTO: freedigitalphotos.net