Please enter banners and links.
Slovenské vianočné sviatky sú zložené z povier a mnohých zvykov, niektoré dokonca prežili až dodnes i napriek modernej uponáhľanej dobe. Prečítajte si zozbierané tradície z rôznych krajov Slovenska a nechajte sa uniesť ich čarom…
Ak sa chcete dozvedieť o svojich cestách v budúcom roku viac, vyrobte si lodičky zo škrupiniek orecha. Prilepte na ne sviečky a pošlite ich plávať v umývadle alebo v lavóre. Komu popláva loďka ďaleko, odíde do cudziny. Ten, ktorého škrupinová lodička bude pri brehu, zostane blízko domu. Ak sa vám do loďky naberie veľa vody a potopí sa, do roka a do dňa zomriete.
Veštiť sa dá aj z rozkrojených jabĺk. Hovorí sa, že kto nájde v rozkrojenom jablku pri štedrej večeri z jadierok krížik, mal by do roka zomrieť. Kto nájde neporučené hviezdičky bude celý rok zdravý.
Veľmi dôležité boli kedysi informácie týkajúce sa hospodárstva a úrody. Pod štedrovečerný stôl postavte pohár vody; ak bude po večeri vody menej, bude v novom roku sucho, ak vody pribudne, bude rok mokrý. Kedysi sa ľudia snažili dozvedieť viac aj o tom, koľko suchých mesiacov bude v roku. Dopomáhali im k tomu jadierka – gazdiná rozkrojila jablko, vzala 12 jadierok a hodila ich do vody. Koľko jadierok plávalo na hladine toľko malo byť suchých mesiacov v roku. Zapojte sa do predpovedí aj vy a vyjdite na Štedrý deň o polnoci pred dom. Je obloha plná hviezd? Ak áno, budú sliepky v novom roku veľa znášať. Po štedrovečernej večeri odkrojte kus pečiva z pšeničnej múky a kúsok žitného chleba, potom nimi obložte čepeľ noža z obidvoch strán. Na Troch kráľov sa na nôž pozrite, a podľa toho na ktorej strane zhrdzavel, toho obilia by malo byť na budúci rok nedostatok. Tento zvyk bude asi problematickejší keďže väčšina nožov dnes už len tak ľahko nezhrdzavie. Ale za pokus to stojí.
Kedysi sa verilo, a v mnohých rodinách sa to dodržiava aj dnes, že mŕtvi predkovia s nami strávia Vianoce. Preto sa v každej rodine prestieralo aj pre nich. V tento sviatočný deň sa rovnako nesmelo ani zametať aby sa nevymietli mŕtve duše z domu a nemohlo sa ani priasť, navíjať nite a tkať – inak by sa duchovia pomstili na úrode ľanu. Na Štedrý večer nesmel nikto sedieť oproti dverám do ulice, aby on alebo niekto z rodiny nezomreli. Nikto nesmel kýchnuť alebo na niekoho nahlas zakričať aby si ho nenašla smrť. Pri štedrovečernom stole nesmie byť nepárny počet sediacich, pretože toho nepárneho by si mohla odviesť smrť. Preto sa vždy v rodinách prestiera do párneho počtu.
Na Štedrý deň sa nemá nič od nikoho požičať, inak sa privolá bieda a núdza. Takže sa radšej predzásobte potravinami nech sa o rok nemáte ešte horšie. Od štedrovečernej večere až do polnočnej omše sa nesmie chodiť cez pole. Kto vraj tento zvyk poruší do roka zomrie. So smrťou sa spája aj ďalšia povera – od večere sa nikdy nemá vstávať pretože by mohla prísť smrť.
Hovorilo sa, že ak sa nohy štedrovečerného stola obtočia nitkou, domu sa celý rok vyhnú zlodeji. Mince alebo rybia šupina položená pod tanierom prináša do domu peniaze. Ak chcete mať o rok v záhrade veľa ovocia, zbytky z jedla by ste mali zakopať pod strom.
V prípade, že chováte doma zvieratá, nezabudnite dať psovi, kocúrovi, gunárovi a káčerovi cesnak aby boli ostražitý. Ak dáte sliepkam na Štedrý večer mak, zaručíte si, že dobre ponesú. Nezabudnite, že na studňu sa má na Štedrý deň zaklopať, aby bola dobrá voda. Aby včely mali med stačí vraj dať pár omrviniek z vianočky pred úľ. Vhodiť do vzduchu hrsť múky sa taktiež údajne vyplatí; Meluzína bude mať z čoho variť kašu deťom. Kto nikomu nič na Štedrý deň nedaruje, príde na mizinu a dočká sa biedy.
A teraz aj niečo pre slobodné slečny. Ak vyjde slobodné dievča pri príprave večere von z domu, určite stretne muža ktorý je jej súdený. Po večeri je dobré hodiť črievičku za hlavu – ak bude ukazovať špičkou k východu pôjde slobodné dievča do roka z domu.
Tešíte sa na príchod bábätka no ešte neviete, či to bude dievča alebo chlapec? Počkajte na prvého návštevníka! Keď ním bude muž narodí sa chlapček, ak príde žena narodí sa dievčatko.
Napísala: Zuzana Šusterová
Foto: Internet