Naše najobľúbenejšie polohy pri spaní

Please enter banners and links.

Hľadanie tej správnej polohy na spanie nám niekedy trvá dosť dlho. Prehadzujeme sa zboka nabok a nevieme zaspať. Prejdeme sa do kuchyne po pohár vody, pretrasieme asi šesťdesiaty krát vankúš, pozeráme do okna. A keď konečne zaspíme zazvoní budík.

Na to, aby sme sa ráno nezobudili dolámaní, musíme zaspať ešte pred 22:00. Alebo aspoň tak to tvrdia vedci – pred polnocou je totiž náš spánok najkvalitnejší.

Ako najradšej spíme?

Takmer polovica ľudstva spí otočená naboku. Pre naše telo je to veľmi pohodlná poloha pri ktorej vieme pomerne dobre spať. Lekári však odporúčajú uložiť sa na pravý bok – poloha naľavo zvyšuje krvný tlak a tep, takže môže škodiť ľuďom so srdcovými problémami.

Spánok na chrbte je asi pohromou najmä pre páry, pretože dochádza k chrápaniu. Jazyk ľahko zapadne a zastavuje sa dych.

Pri polohe na bruchu sa možno spí dobre, ale naša chrbtica trpí viac než keby sme nesprávne sedeli. Žalúdkom si ju totiž vytláčame do neprirodzenej polohy.

Spánok vo dvojici

Nie je žiadnym tajomstvom, že sa podľa spoločnej polohy v ktorej spíte dá určiť, čo k sebe cítite a aký je váš vzťah.

Páry, ktoré spia v spoločnom objatí tvárou v tvár majú k sebe silné city, skutočne sa milujú a aj pri zaspávaní chcú byť čo najviac naklonení k sebe. Vraví sa, že takáto dvojica našla svoju skutočnú lásku.

Hlava ženy je nežne položená na mužnej hrudi a on ju letmo hladká po vlasoch. Ona leží schúlená na jeho ramene a on spokojne podriemkava na chrbte. Táto poloha je nám asi veľmi dobre známa a symbolizuje vašu túžbu po pocite bezpečia. Pravdepodobne chcete harmonický vzťah plný porozumenia.

Poloha naboku za sebou spočíva v tom, že žena leží k mužovi otočená chrbtom pričom on ju objíma. Takto obvykle spia tie páry, ktoré túžia po blízkosti (napríklad boli dlho bez seba alebo majú pocit nedostatku prítomnosti toho druhého). Najmä ženy majú rady takýto spánok lebo sa cítia v bezpečí objatia.

Každý z vás má svoju polovicu? Spánok na svojej strane postele bez dotykov ešte nemusí znamenať rozhádanú dvojicu. Môže ísť len o pár v ktorom obaja vážia svoju osobnú slobodu a nepotrebujú túlenie sa k sebe na to aby boli šťastní.

Ak spíte v polohe „zadok k zadku“ je jasné, že si vážite svoju nezávislosť a vlastný priestor. Takto zaspávajú napríklad tie páry, ktoré sú spolu už  niekoľko rokov.

Ako spí šťastný muž?

Šťastný muž údajne (podľa viacerých pozorovaní psychológov) spí naiahnutý, vyrovnaný na chrbte s rukou za hlavou.

Napísala: Zuzana Šusterová

Foto: Danilo Rizzuti