Please enter banners and links.
V žiadnej oficiálnej lekárskej príručne nenájdete výraz „závislosť od počítača“ aj napriek tomu, že sa tento pojem bežne zaužíval v našich životoch. I keď sa odborníci rozchádzajú v názoroch o tom, či sa v prípade elektroniky dá vôbec hovoriť o závislosti, jedno je isté – nadmerné vysedávanie neprospieva ani telu, ani duši. Koledujeme si pomaly ale isto o kardiovaskulárne problémy, poruchy spánku, obezitu alebo o ochabnuté svalstvo. Horšie to je ale v prípade, že ide o dieťa vo fáze vývoja pretože sa nemusí časom správne socializovať.
Vzťah alebo počítač?
Počítač vie človeka zasiahnuť aj sociálne
. Ľudia tráviaci nadmerne veľa času za monitorom zanedbávajú svoju prácu, štúdium, dosahujú zlé výsledky, nemajú spoločenský život a stratili väčšinu priateľov. Už nie je žiadnou raritou opustiť svojho partnera či partnerku pre virtuálny svet. Fungujúci vzťah dokáže do pár týždňov stroskotať na počítačových hrách od ktorých sa zväčša muži nedokážu odtrhnúť. Prestávajú vídať svoju partnerku, nevenujú sa jej a napokon neváhajú ukončiť aj niekoľkoročný vzťah bez mihnutia oka.
Strata blízkej osoby je asi najväčším rizikom nadmerného pobytu vo virtuálnej realite. Človek skamarátený s počítačom stráca reálnych priateľov; tí ho postupne prestanú volať von, nebudú pozývať na akcie a celkovo s počítačovým maniakom ukončia kontakt. Psychológovia ale poznajú aj opačný priebeh – sú ľudia, ktorí v reálnom svete nemali nikdy veľa kamarátov, a tak sa uchýlili do virtuálnej reality kde majú svoju slobodu.
Kladné stránky počítača
Samotný počítač je síce zlým pánom, ale na druhej strane veľmi dobrým sluhom. Ak to s hrami preženieme hrozí nám izolácia od sveta, no pokiaľ si zachováme správny odstup dokážeme sa práve vďaka nim poriadne odreagovať, vyventilovať svoje pocity a vycibriť postreh. Sprostredkúva komunikáciu s priateľmi na druhej strane zemegule a pomáha nájsť informácie prakticky o čomkoľvek.
Kedy nás neovládne?
Nájdite si záľuby netýkajúce sa internetu, choďte von na prechádzku, zaobstarajte si psa s ktorým budete musieť ísť von či vám to bude hodiť alebo nie. Prípadne skúste radikálne riešenie od psychológov – vymažte všetky hry, odhláste sa z fór a svoj notebook používajte výlučne pracovne alebo len vtedy, keď to bude skutočne nevyhnutné.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: adamr