Napísať diplomovku – hotové umenie

Please enter banners and links.

Aj keď čas diplomoviek a bakalárskych prác je už za nami, nájdu sa aj takí študenti, ktorí si túto povinnosť trochu posunuli a práve pracujú na týchto prácach. Ako sa však dostať do toho správneho tempa pri písaní a ako vlastne takú prácu napísať.

Asi každý študent má s písaním prác aké – také skúsenosti. Či už ide o seminárne práce, ktoré sa píšu takmer na každej vysokej škole alebo o iné, možno aj súťažné práce. No napísať písomnú prácu, ktorú bude musieť obhájiť pred komisiou a bude na nej záležať jeho titul, je niečo iné.

Diplomové práce majú totiž veľký rozsah a napísať niečo zmysluplné na niekoľko desiatok stránok tak, aby to bolo k téme, malo to zmysel a nepísali by sme stále to isté je náročné. To znamená, že prístup k takejto práci musí byť zodpovedný a musíme mať nejaký plán.

Spôsobov ako písať je viac. Niektorí ľudia si popri čítaní literatúry potrebnej k práci hneď píšu zápisky, ktoré neskôr spájajú a dávajú im zmysel a formu. Dôležité je, nezabudnúť si písať hneď aj citácie, aby sme neskôr neriešili problém s tým, že nevieme z akého materiálu sme čerpali.

Druhou možnosťou je literatúru si najskôr prejsť, aby sme mali predstavu kde sa čo píše a začať písať prácu od začiatku do konca postupne. Pri tom si vždy nájdeme knihu v ktorej sa daná problematika preberá a vtedy ju použijeme. Takýto spôsob písania práce možno zaberie viac času, ale kompletizácia je oveľa jednoduchšia a vždy vieme koľko toho ešte potrebujeme. Naopak v predchádzajúcom prípade nevieme pri písaní zápiskov koľko strán z daných vecí naozaj reálne napíšeme.

Ak sa nám už práca podarí šťastne napísať, nastáva problém z cudzím jazykom. Každá práca totiž musí mať preklad do angličtiny. Nejde o celú diplomovku, ale len o záver. Je vhodné aby tento preklad bol kvalitný, a tak keď má niekto problémy s týmto jazykom, je dobré osloviť zdatnejšieho kamaráta aby mu pomohol alebo osloviť odborných prekladateľov.

Nech už teda píšete prácu akúkoľvek, dôležité je byť odhodlaný, vytrvalý a snažiť sa dostať zo seba maximum. Táto ťažká práca bude neskôr odmenená vytúženým titulom.

Reklamný článok

FOTO: freedigitalphotos.net