Nákupy pre školáka

Please enter banners and links.

Téma školopovinných detí je momentálne viac než aktuálna. V nedávnom článku sme sa venovali prváčikom skôr z hľadiska psychológov, teraz si povieme čosi o výdavkoch a nákupoch. Aj napriek tomu, že nás obchody lákajú myslieť na školu už počas prázdnin, väčšina rodičov myslí na školské potreby až v septembri. V snahe nakúpiť pre svoje dieťa všetko potrebné, a možno i čosi navyše, hľadáte lacnejšie varianty. Stojí však nevystužená školská taška skutočne za tie ušetrené peniaze? A čo lacné oblečenie, ktoré farbí pokožku dieťaťa?

 

Lacné oblečenie = zdravotné problémy?

         Čínsky textil síce ponúka oblečenie, cvičky a iné potreby za veľmi nízke ceny, no na druhej strane ide často o veľmi nekvalitný tovar. Treba mať však na pamäti, že tento textil môže byť pre deti doslova nebezpečný. Podľa lekárov hrozia vašej ratolesti kožné problémy, a pri dlhodobom nosení i nábeh na onkologické ochorenia kvôli nekvalitným farbivám a iným škodlivým prímesiam. V niektorých textíliách boli nájdené látky ako napríklad arylamíny či karcinogénny chróm. Tieto a iné škodliviny sa z oblečenia nevyperú, zostanú v ňom naviazané.

 

Nákupná horúčka školských potrieb

         Vybrali ste sa nakúpiť iba základné pomôcky, no pri pokladni ste skončili so stovkou v ruke. Aby ste sa vyhli vyšším výdavkom, skúste:

–      sledovať zľavy pretože niektoré obchody robia akcie nielen v auguste, ale najviac znižujú ceny práve v auguste,

–      si napísať presný zoznam toho čo chcete kúpiť a držte sa ho (nenechajte sa zlákať reklamou alebo prehnanými nárokmi svojho dieťaťa),

–      zájsť do väčších obchodov, ideálne sú hypermarkety lebo robia výhodnejšie akcie oproti menším predajcom,

–      nakupovať až po začatí školy; iba tak presne zistíte čo vaše dieťa potrebuje (ak začnete s nákupmi skôr hrozí, že vezmete aj to čo nebude treba),

–      najprv vziať to čo je najnutnejšie a zvyšok dokúpiť o mesiac z ďalšej výplaty.

 

Školská taška

         Výber školskej tašky býva najproblematickejší, pretože musí spĺňať okrem požiadaviek dieťaťa aj vaše nároky. Mala by byť praktická, ľahká a cenovo dostupná. K tomu sa pridajú nároky na farbu a motív od syna/dcéry, a problém je na svete.

Školská taška má byť v prvom rade anatomicky tvarovaná s pevnou zadnou časťou a dosť širokými popruhmi (aspoň štyri centimetre). Vyberajte tú najľahšiu – ak vyberiete tašku už samu o sebe ťažkú predstavte si ako priberie na hmotnosti po vložení zošitov, kníh, desiaty a iných potrieb. Okrem toho priveľmi ťažká taška deformuje chrbticu a prispieva k zlému formovaniu chodidiel. Je dobré ak bude mať vo vnútri priehradky, kapsičky a vrecká na drobnosti ako sú kľúče alebo vreckovky. Skvelým bonusom sú reflexné odrazky štýlovo vsadené do obrázka aby neboli len tak nudne kdesi všité, alebo okienka na menovku. Samozrejmosťou je certifikát ktorý vraví, že školská taška prešla testom a nepoškodzuje zdravie.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net