Najdôležitejšie parametre pri výbere smartfónu

Please enter banners and links.

Dnes je na trhu tak veľa druhov smartfónov, že je ťažké sa v spleti všetkých značiek a typov orientovať. Je dôležité si preto stanoviť určité priority a hlavne definovať, na čo bude smartfón najčastejšie využívaný.

Procesor a operačná pamäť

Procesor a dostatok operačnej pamäte je alfou a omegou každého hráča mobilných hier. Je zodpovedný za plynulý chod operačného systému, aplikácií a hier a vo všeobecnosti platí pravidlo, že čím novší, tým výkonnejší procesor.

Kapacita úložiska

Každý používateľ smartfónu, ktorý počúva hudbu, veľa fotí alebo hrá hry sa zaujíma hlavne o veľkosť úložiska a o možnosti jeho rozšírenia. Na to slúžia pamäťové karty microSD s bežnou kapacitou od 64 do 512 GB, pričom kapacita úložiska sa pohybuje v rovnakých číslach. Bežnému používateľovi stačí 128 GB.

Displej

Používatelia sa rozhodujú podľa veľkosti, ktorá je meraná uhlopriečkou obrazovky, ale tiež podľa rozlíšenia. Čím vyššie rozlíšenie displej ponúka, tým jemnejší obraz na ňom používateľ vidí. Pomyselným základom je dnes Full HD rozlíšenie. Drahšie modely však disponujú oveľa väčším rozlíšením.

Fotoaparát

Milovníci sociálnych sietí nedajú dopustiť na kvalitu fotoaparátu a videa. Mnoho smartfónov má viacero snímačov. Každý má špecifickú funkciu. Spolu vytvárajú pozoruhodne detailné snímky. Dnes už neprekvapia snímače so 64 alebo až 108 Mpx.

Batéria

Dlhá výdrž batérie zaujíma predovšetkým tých, čo sú často na cestách. Bežne by mal smartfón vydržať asi dva dni, ale záleží to od spôsobu používania i celkovej optimalizácie operačného systému.

Dual SIM

Dnes je štandardnou výbavou smartfónov aj podpora dvoch SIM kariet, čo je výhodné pre používateľov s osobným i pracovným číslom.

Operačný systém

O zákazníka zvádzajú konkurenčný boj Android a iOS. Kým iOS je nainštalovaný len v iPhonoch od Apple, Android ponúkajú výrobcovia Samsungu, Xiaomi, Motoroly, Realme a iných. Pri výbere nového smartfónu je dobré čítať recenzie skutočných používateľov či sledovať porovnávania mobilov podľa rôznych parametrov.