Najčastejšie intímne problémy

Please enter banners and links.

Čo nás, ženy, najviac trápi z oblasti sexuologických a gynekologických problémov? Určite je to nielen problémová erekcia u partnera, ale napríklad aj bolestivá menštruácia či výtok.

 

Problémová menštruácia

Najčastejšie problémy z tejto oblasti sú bolestivá menštruácia, nestabilný cyklus a silné krvácanie. Za reguláciu menštruačného cyklu je zodpovedná štítna žľaza spolu s vaječníkmi a maternicou. Vplýva na vás však aj prostredie v ktorom žijete – psychický nátlak, ťažká fyzická práca, náročné obdobie v práci, a pod.

Pokiaľ nie ste v menopauze alebo nečakáte dieťa, prerušovaný cyklus rozhodne nie je prospešný. Navštívte svoju gynekologičku aby vám poradila, upravila cyklus vhodnými liekmi alebo predpísala tabletky na zmiernenie bolesti. Mnohé ženy na celom svete podľa anonymných dotazníkov zastávajú názor, že bolesť je pre ne úplne normálna, a tak ju trpia každý mesiac s príchodom krvácania bez toho aby si uvedomili, že môže signalizovať aj vážnejšie problémy (zápal vaječníkov a i.).

 

Nezáujem o sex

Aj keď je zaužívané, že skôr ženy prechovávajú nechuť voči sexuálnym radovánkam, pribúda čoraz viac mužov s nechuťou na sex. Tí ju však často maskujú za intímne problémy – opakované zlyhanie pri pohlavnom styku, bolesť pri ejakulácii, predčasná ejakulácia alebo celkovo problém dosiahnuť orgazmus. Všetky tieto problémy vašej polovičky vyrieši kvalitné sexuologické vyšetrenie. Do 40 rokov ich obvykle trápi zápal prostaty a po 40tke ide o jej zhubné alebo nezhubné zväčšenie.

 

Výtok

Výtok trápi podľa slovenských gynekológov takmer každú tretiu ženu, no oveľa horšie je ich konštatovanie, že to berieme na ľahkú váhu. Výtok pritom signalizuje oslabenú imunitu, vyskytuje sa pri zmene pH v pošve, objaví sa pri používaní antibiotík alebo ak striedate častejšie sexuálnych partnerov. Krvavý výtok môže znamenať až zápal pohlavných orgánov. Hrudkovitý biely sprevádzaný spolu so svrbením je typickým prejavom kvasinkovej infekcie.

Po antibiotikách by ste mali dať do poriadku nielen pečeň, ale aj svoje pošvové prostredie. Zaobstarajte si prípravky s obsahom laktobacilov a kyseliny mliečnej. Gynekológ vám najspoľahlivejšie určí spôsob liečby a v niektorých prípadoch nie je vylúčené, že sa bude musieť preliečiť aj váš sexuálny partner (aby sa problém nestal chronickým).

 

Erekcia

Nejednu ženu trápi problémová erekcia svojho partnera. Obvykle vzrušenie nevie byť stopercentné alebo penis ochabuje počas styku. Ak má váš drahý okolo 30 rokov príčina môže byť v psychike – aj muži predsa zažívajú stres v práci, viacerí pracujú fyzicky a keď sa k tomu pridá ešte aj alkohol zlyhanie je na svete. Samozrejme, pri masturbácii je všetko v poriadku a objavuje sa aj zdravá ranná erekcia. Podľa urológov sa problém opakuje len pri milovaní lebo má strach, že mu to zas nevyjde. Takto sa to dookola opakuje  a obaja si potom neviete spokojne užívať ako kedysi.

Prechodné obdobie trvá jeden až tri mesiace počas ktorých je vhodné používať prípravky na zlepšenie erekcie. Predpíše ich síce jeho lekár (môže aj bežný, obvodný), ale zaplatíte si plnú sumu.

Staršieho partnera (nad 30 rokov) môže trápiť znížená hladina testosterónu. Presvedčte ho aby navštívil odborné vyšetrenie pretože v niektorých prípadoch sa pridruží aj rizikový problém s cievami ktorý vo vyššom veku vedie k infarktom.

 

Nemáte orgazmus?

Tento posledný problém sa podľa prieskumov z roku 2011 týka väčšiny žien. Aj keď si sex užívate nedokážete prežiť orgazmus, prípadne si musíte pomáhať rukou. Horší prípad nastáva vtedy, ak nemáte orgazmus ani pri masturbácii stimuláciou klitorisu.

Pri sexe požiadajte partnera aby vás dráždil na miestach kde to robíte aj vy sama. Nie ste jediná žena ktorá pri pohlavnom styku nie je schopná orgazmu takže sa naučte spolu nachádzať správne polohy, experimentujte a nezabúdajte na dráždenie klitorisu. Východiskom môže byť aj iná alternatíva, a to taká, že dosiahnete orgazmus pred alebo po milovaní tým, že vás bude partner dráždiť rukou alebo orálnym stykom.

Pokiaľ ste orgazmus ešte vôbec nedosiahli poraďte sa so sexuológom. Dnes už vôbec nie sú výnimočné operácie pri ktorých sa plastikou trochu „opraví“ klitoris tak, aby žena dosahovala rozkoš bez problémov.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: luigi diamanti