Najčastejšie chyby pri chudnutí: vyhnite sa im!

Please enter banners and links.

Máte pocit, že ste pre chudnutie spravili všetko, no výsledok sa akosi zabudol dostaviť? Ak sa vám nedarí zhodiť kilá navyše na vine môže byť nielen nesprávny druh diéty, ale aj vaše zlozvyky ktorých ste sa počas chudnutia nezbavili. Vyhnite sa aspoň nasledujúcim piatim.

 

Prehnané diéty

         Skôr než začnete s diétou myslite trošku dopredu. Nezabúdajte, že ide vo väčšine prípadov len o dočasné riešenie lebo keď sa začnete stravovať po diéte rovnako ako predtým stratené kilá sa vám nielen že vrátia, ale pribudnú aj nejaké navyše. Okrem toho sa veľmi prehnané hladovky zvyčajne odrazia i na zdraví kvôli nedostatku živín.

Ak teda diéta, tak postupná s pomalším zhadzovaním kíl. Inak riskujete nepríjemný jojo-efekt.

 

Ach, tie dobroty…

         Upravili ste si stravu ale výsledky neprichádzajú? Ak si kontrolujete iba hlavné jedlo a počas dňa maškrtíte bežným spôsobom ani nečakajte, že schudnete. Dopoludnia sa vyhnite domácim koláčikom od kolegyne, káve a palacinkám so šľahačkou nech už by ste na ne mali akokoľvek veľkú chuť.

Navyše ak si myslíte, že müsli a iné cereálne tyčinky či potraviny s veľkým nápisom „light“ sú skutočne pre vás ako stvorené, mýlite sa. Ešte stále obsahujú veľa cukru a tuku.

 

Absencia pevnej vôle

         Viete, že so sebou treba niečo robiť a dokonca ste aj začali, ale stále vám to čosi prekazí – rodinná oslava, chutný hamburger, svadba vašej kamarátky alebo poriadna porcia obľúbeného jedla rovno na večeru. Zamyslite sa nad sebou, pretože ak si budete stále hľadať iba dôvody pre ktoré sa vám údajne ani neoplatí začať chudnúť nikdy sa štíhlej postavy nedočkáte. Ak sa teda niekedy opäť rozhodnete zhadzovať kilá urobte tak rázne a s okamžitou platnosťou.

 

Málo pohybu

         Áno, strava tvorí až sedemdesiat percent úspechu pri chudnutí takže ak zmeníte stravovacie návyky ste na dobrej ceste. No zvyšných tridsať percent zahŕňa aj pohyb. Naša rada preto znie: chodievajte viac pešo, prejdite sa von na vzduchu trochu dlhšie, zabehajte si, cvičte aspoň štyrikrát za týždeň alebo sa bicyklujte na stacionárnom bicykli počas počúvania obľúbenej hudby.

 

Nedostatok tekutín

         Dva litre denne sú nevyhnutným minimom, ale ak pridáte ešte aspoň pol litra bude sa vám chudnúť lepšie. Pamätajte na to, že by ste mali piť čistú vodu, nesýtené minerálky a nesladené čaje (najlepšie zelené). Rozhodne sa treba vyhýbať malinovkám a džúsom.

 

A na záver ešte jedna malá rada – namiesto nereálnych očakávaní si stravu upravujte postupne buď sama, alebo s pomocou odborníka na výživu a stravovanie.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net