Nádherná a zázračná levanduľa

Please enter banners and links.

Kto by ju nemiloval? Ukrýva v sebe všetko to, čo kvet musí mať – krásu, vôňu, pôvab, šarm a eleganciu. Je nenáročná na pestovanie a svojou krásou počas doby kvitnutia, teší ľudí aj niekoľko týždňov. Reč je o levanduli – fialovom klenote našich záhrad, terás či balkónov.

 

Nenáročná na pestovanie

Či už ste začiatočník alebo dlhoročný profesionál v oblasti okrasných záhrad – levanduľa je ideálny začiatok vašich pestovateľských úspechov. Existuje viac druhov, takže pred jej kúpou si z voľných zdrojov preštudujte, ktorý by vás najviac potešil. Vynikne nádherne aj osamote, no pravdaže aj záhony vytvoria skutočnú pastvu pre oči.

Uprednostňuje mierne zásaditú pôdu a v ideálnom prípade aj vzdušnú. Keď sa chystáte si levanduľu zasadiť, vytvorte jamku do zeme, ktorá bude dostatočne široká. Následne ju zalejte vodou, chvíľu počkajte a keď sa voda vsiakne, opatrne vyberte rastlinu z črepníka a vložte ju do jamky, ktorú nakoniec prikryjete s hlinou, aby sa úplne zakryli korene. Levanduľa neznáša premočenú pôdu a ani silné mrazy. Nevyžaduje hnojenie, ani inú špeciálnu starostlivosť. Darí sa jej na slnečnom stanovisku.

 

Zber levanduľových kvetov má široké využitie

Kvety levandule sa zbierajú ešte predtým, než úplne rozkvitnú. Vtedy sú ich vôňa a priaznivé účinky na vrchole. Možno ste nevedeli, koľko skvelých vecí sa dá s touto fialovou kráskou vyskúšať. Má naozaj rozsiahle využitie. Obsahuje triesloviny, silice, tuk, sacharidy, bielkoviny, vápnik, sodík, železo a vitamíny A a C.  Z pohľadu zdravia napomáha pri liečbe rôznych kožných problémov ( akné, ekzémy), ale aj zlepšuje kvalitu pokožky.

Doprajte si levanduľový kúpeľ a zmenu uvidíte takmer okamžite. Okrem toho, že pokožka bude jemnejšia, vaše telo sa prekrví a vy sa dokonale uvoľníte a upokojíte. Už dávno je každému známe, že s levanduľou sa ľahšie zaspáva a aj bolesti hlavy či migrény skôr prejdú.

Levanduľa je výborná na sušenie, či už do váz alebo do malých vrecúčok, ktoré dokážu prevoňať miesta ako sú skrine, šatníky, botníky, ale aj špajze. Odpudzujú komáre a mole.

Okrem toho, jej využitie v kuchyni podľa rôznych receptov, napomáha pri problémoch s trávením, pri bolestiach brucha či plynatosti. Zlepšuje činnosť pečene, podporuje imunitu, znižuje vysoký krvný tlak a pomáha aj pri kašli.

FOTO: pexels.com