Na čo si dávať pozor pri výbere pozemku?

Please enter banners and links.

V súčasnosti môžete postaviť dom v podstate na akomkoľvek pozemku. Výberom vhodného miesta však môžete ušetriť nielen množstvo času, ale aj financií, ktoré sa vám pri novostavbe určite zídu.

Na čo by ste teda mali dávať pozor?

Foto: djsarchitecture.sk

 

Lokalita

Pred tým, ako budete vyberať vhodnú lokalitu, mali by ste mať ujasnenú predstavu o tom, ako bude váš dom vyzerať. Už vopred sa rozhodnite, či chcete stavať na dedine alebo v meste. V obciach môžete rátať s nižšou cenou pozemku, no je dobré zvážiť, či vám takéto miesto bude vyhovovať vzhľadom na menšiu občiansku vybavenosť.

 

Veľkosť a tvar pozemku

Pri výbere veľkosti pozemku je súčasne dobré dodržať optimálny pomer zastavanej plochy k celkovej výmere pozemku. Za zastavanú plochu sa považujú aj spevnené plochy, chodníky a terasy okolo domu. Ich súčet by mal byť maximálne 30 % z celkovej výmery pozemku. V prípade samostatne stojaceho domu je najvýhodnejší obdĺžnikový tvar pozemku s optimálnym pomerom strán 2:3. Samozrejme, nie vždy je možné stavať na ideálnom pozemku, vždy sa však dá niečo vymyslieť. Stavajú sa domy na úzke pozemky aj na tie malé či v kopci.

 

Orientácia voči svetovým stranám

Hoci ide na prvý pohľad o zanedbateľný faktor, najlepšie je, ak je prístupová cesta napojená zo severnej strany. Tak získate optimálne južné oslnenie väčšiny obytných miestností, obývacej izby, terasy či balkóna. Na severnú stranu je preto vhodné uložiť miestnosti, ktoré nie sú náročné na slnko.

 

Dostupnosť inžinierskych sietí

Jedno z najdôležitejších kritérií pri výbere pozemku je dostupnosť inžinierskych sietí. Na pozemku alebo v jeho blízkosti by sa mala nachádzať prípojka elektriny, plynu, kanalizácie, telekomunikačných sietí a podobne. Chýbajúca infraštruktúra vás od kúpy pozemku nemusí odradiť, vtedy len musíte počítať s vyššími investíciami na prekonanie týchto prekážok.

Reklamný článok