Na čo sa zamerať pri kúpe rodinného auta?

Please enter banners and links.

road-people-street-smartphoneAk auto kupujú muži, zaujíma ich výkon motora a spotreba. Ak ho kupujú ženy, tie sú zas náročné na dizajnovú stránku vozidla. V prípade kúpy rodinného auta sa v sebe musia snúbiť požiadavky ženy a muža, no hlavne detí a rodiny ako takej. Inak auto bude skôr na okrasu, než na plnohodnotnú funkciu. Na čo by ste sa mali zamerať pri kúpe rodinného auta?

 

Veľkosť auta odrážajúca veľkosť rodiny

Ako prvé je potrebné zvoliť správnu veľkosť auta. Pri nej zohľadňujte aktuálny počet členov rodiny, no tiež vyhliadku do budúcnosti. Ak plánujete mať ešte ďalšie dieťa alebo deti mali by ste uprednostniť väčšie auto, než aktuálne potrebujete. Pre tri deti postačí väčšie 5-miestne auto, ak máte deti 4 či 5, tak kupujte jedine 7-miestne vozidlá.

Dojem veľkosti zvonka však v prípade rodinného auta nie je tak dôležitý ako skutočná veľkosť interiéru. Ten by mal byť skutočne priestranný tak, aby v ňom našli pohodlie rodičia aj deti nielen na krátke trasy ale hlavne na dlhšie. Takisto je vhodné, ak je auto priestranné nielen do šírky, ale aj  do výšky.

 

Dostatok variabilného priestoru

V rodinnom aute budete voziť nielen deti, ale aj kočík, nákupy či iný náklad. Interiér vozidla by to mal všetko zvládnuť s prehľadom. Preto sú ako rodinné autá ideálne vozidlá s kompaktným interiérom, ktorý možno ľubovoľne prispôsobiť aktuálnej potrebe. Uprednostňujte vozidlá s delenými sedačkami. Ak budete potrebovať odviezť dieťa, kočík a súčasne aj inú batožinu, túto funkciu určite oceníte. Takisto sa zamerajte na drobné úložné priestory, aj vzadu pri deťoch, či prítomnosť rozličných opierok, organizérov a podobne.

Mnohým rodinám sa tiež osvedčila prítomnosť strešného nosiča, na ktorý môžete upevniť skybox, a teda prevážať akúkoľvek batožinu, aká sa nezmestí do kufra, prípadne bicykle na menší rodinný výlet.

 

Rodinné auto musí byť v prvom rade bezpečné

Od rodinných áut sa očakáva vysoká bezpečnosť, pretože nič na svete nie je dôležitejšie ako rodina. Inšpiráciou v tejto oblasti môžu byť napríklad testy vozidiel EURONCaP, ktoré hodnotia aj bezpečnosť detí na zadných sedadlách. Takisto preferujte vozidlá s rôznymi asistenčnými systémami, dostatočným počtom airbagov aj vzadu a možnosť deaktivácie tých vpredu, keďže pri vození dieťaťa vo vajíčku na prednej sedačke musia byť vypnuté. Ak kupujete ojazdené vozidlo, všímajte si tiež, či je prítomný systém ISOFIX na zabezpečenie detskej sedačky. Pri nových modeloch rodinných áut je väčšinou už samozrejmosťou.

Reklamný článok

FOTO: pexels.com