Myslite na okná

Please enter banners and links.

Obvykle starostlivo vyberáme nábytok, premýšľame nad farbami a hodiny trávime pri podlahách lebo sa nevieme rozhodnúť. Pozornosť však treba venovať aj oknám. Práve na nich často zabúdame a priestor v ich okolí nevyužívame tak, ako by sa patrilo. Skúste sa na ne zamerať pri stavbe domu alebo zužitkujte to, čo už máte.

 

 

 

Okno v kúpeľni

         Disponujete oknom v kúpeľni? Potom máte obrovskú výhodu oproti kúpeľniam, ktoré ho nemajú. Ak okno neotvárate pretože je na nedostupnom mieste aspoň si ho skrášlite. Skúste prirobiť k oknu poličku a naukladať na ňu farebné sklo; to sa bude potom pod slnečnými lúčmi nádherne odrážať a celú kúpeľňu oživí. Pokiaľ je na dostupnom mieste a pravidelne ho používate, umiestnite pod neho umývadlo: toto netradičné riešenie vás prekvapí výsledkom. Nad umývadlom síce obvykle mávame zrkadlo, ale dokáže vás prebrať pohľad do neho? Omnoho lepší je pri umývaní tváre či zubov pohľad von z okna – v zime vás osvieži sneh, v lete rozveselia spievajúce vtáčiky. Čo krajšie môžete vo svojej kúpeľni mať?

 

Okno v kuchyni

         V nejednom zahraničnom filme vidíme krásny príklad toho, ako môžeme využiť okno v kuchyni. Slovenské gazdinky sú mu otočené chrbtom čo je obrovská škoda! Zakomponujte kuchynskú linku k oknu a chvíle varenia či umývania riadu budú príjemnejšie než kedykoľvek predtým, nehovoriac o príjemných slnečných lúčoch. Drez so šikovnou vodovodnou batériou (vysúvateľnou) umožní navyše aj rýchle polievanie kvetov na parapete. Alebo dajte okno ku sporáku a predídete pare. Akékoľvek riešenie je stále lepšie než bezduché pozeranie do steny…

 

Okno v miestnosti

         Okná v iných miestnostiach viete využiť viacerými spôsobmi, záleží to od vašej predstavivosti. V pracovni umiestnite stôl oproti veľkému oknu ktoré bude bez záclon aby ste svojim očiam poskytli denné svetlo. Okrem toho vás pohľad von oknom povzbudí a ponúkne spojenie s okolitým svetom. Práca tak pôjde jednoduchšie.

Do obývačky sa hodí tzv. panoramatické okno. To potom pôsobí ako obrovský obraz, čo oceníte najmä v rodinnom dome nakoľko budete mať skvelý výhľad von na záhradku. Takéto okno hravo nahradí akékoľvek obrazy v interiéry.

V detskej izbe, spálni alebo dokonca i na chodbe budete potrebovať miesto na oddych a šálku kávy. Dobre izolované okno je základom pre pohodlný kútik. Pod neho si dajte sedačku a kúzelné miesto pre vás je na svete. Do rúk vezmite dobrú knihu a je to.

 

A čo záclony?

         Moderný interiér záclony nepozná, predovšetkým keď máte drevené alebo plastové okná. Sú však domácnosti v ktorých sú záclony ešte stále nutnosťou a dobrou klasikou. Vyberte jednoduché materiály, prípadne klasické ktoré ale nariasite len riedko. Myslite tiež na to, že by mali siahať len po radiátory.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos-net