Multivitamínová bomba pre vašu pleť!

Please enter banners and links.

Ak nezanedbávate svoju pleť a denne ju krémujete, robíte veľmi dobre. Tá totiž potrebuje pravidelnú hydratáciu, ale nielen to. V niektorých krémoch sa skrývajú zázračné vitamíny, z ktorých mnohé pôsobia ako prirodzené antioxidanty – neutralizujú voľné radikály zo slnečného žiarenia, prachu, výfukov a fajčenia. Aj tieto negatívne vplyvy sa odrážajú na našej pleti, ktorá môže nadobudnúť nezdravú sivú farbu, skoré starnutie a vrásky, ako aj ochabnutosť a vysýchanie. Nezabúdajte sa preto chrániť pomocou krémov s antioxidantmi, z ktorých najúčinnejšie pôsobia vitamíny A,C a E.

Čo sú voľné radikály?

Ide o atómy alebo o molekuly, ktoré majú aspoň jeden nespárený elektrón. Tie hneď, ako sa ocitnú v atomárnej štruktúre, reagujú s elektrónom najbližšej molekuly. Ten môžu k sebe buď z molekuly stiahnuť alebo sa k nemu pridružiť, čím voľný elektrón zaniká. Avšak ak molekula ostane okradnutá, stane sa novým radikálom. Opäť začne hľadať chýbajúcu časť, čím sa preženie molekulami ako elektrónová smršť v našich tkanivách a orgánoch a podobne ako stromy v Tatrách zničila víchrica, aj ona ničí a poškodzuje všetko, čo sa jej dostane do cesty.

Ako obmedziť voľné radikály:

  1. Prestaňte fajčiť a vyvarujte sa zafajčeným miestnostiam!
  2. Vyhnite sa nadmernému slneniu!
  3. Vyhýbajte sa aj znečistenému prostrediu a častejšie choďte na prechádzky do lesa!
  4. Žite aktívne a stravujte sa zdravo!
  5. Nestresujte sa!
  6. Dodávajte pleti vitamíny v podobe krémov – najmä A,C,E

Elastický vitamín A – retinol

Vitamín A, alebo retinol,  je mnohostranný vitamín, ktorý zodpovedá za elasticitu pleti, podnecuje aktivitu a obnovu buniek ako aj tvorbu kolagénu. Vitamín A odstraňuje odumreté bunky, takže pôsobí aj ako peeling. Vitamín A reguluje maz a zároveň bojuje proti vráskam, takže pleť ostane mladá a svieža!

Vyjasňujúci vitamín C – kyselina askorbová

Môže byť veľkým pomocníkom, ak vás trápia pigmentové škvrny, ktorých výskyt znižuje. Je vynikajúcim antioxidantom, pretože chráni pleť pred voľnými radikálmi – napríklad po nadmernom slnení alebo fajčení. Pleť preto pôsobí živšie. Zodpovedá takisto za pevnosť pokožky.

Hydratačný vitamín E

Takisto pôsobí antioxidančne, navyše pôsobí aj pri poškodení pokožky slnkom a bojuje proti vysýchaniu kože a príznakom starnutia. Ak je vitamín E skombinovaný s vitamínom A, podnecuje schopnosť pokožky regenerovať sa.

Napísala: Alexandra Rummarová

Foto: Ambro