Moderné vzťahy plné voľnosti

Please enter banners and links.

Voľné vzťahy majú rôzne formy. Chodíte spolu von, zabávate sa a sex vás navzájom baví, no obaja máte na sociálnej sieti status „free“. Alebo ste sa vzali len nemáte chuť spolu bývať. Prípadne máte pocit, že ste zadaná, ale navzájom sa s partnerom neobmedzujete a dávate mu poriadny kus slobody. Že vám sa to nepáči? Potom ste staromódna…

 

Túžba po voľnom vzťahu

         Na prvý pohľad sa zdá, že za voľnými vzťahmi stoja muži a ich túžba mať viacero žien úplne beztrestne. Na prekvapenie mnohých však často práve ženy iniciujú voľné zväzky. Dôvod? Nechceme byť obmedzované partnerom, otravujú nás telefonáty o tom kde sme, nebaví nás rušiť staré kontakty a všetky ostatné zaužívané aktivity.

Vzťah, kde dvaja ľudia patria k sebe a zároveň nie sú spolu, patrí k dnešnej modernej spoločnosti. Tomuto trendu však nepodľahla iba mládež, ale i ľudia nad 30 rokov. Pre mladých je prvoradý aktívny život bez obmedzení, plný nových zážitkov a kontaktov; nie je teda dôvod vrhať sa do niečo vážneho. Staršia generácia má zas pocit, že už splnila všetko, a tak po prehodnotení života začína odznova.

 

V otvorenom manželstve nevera neexistuje

         V tomto type moderného manželstva je dovolené všetko, a to i v sexe. Po otvorenom manželskom zväzku túžia zväčša muži a nás to ani neprekvapuje. Dobre totiž vieme, že biologicky nie sú naprogramovaní na monogamný vzťah. V reálnom živote však málokedy obaja úplne súhlasia; jeden obvykle súhlasí len na základe kompromisu.

Psychológovia nad takýmito dohodami dvíhajú varovný prst – otvorené manželstvo má podľa nich len krátkodobé a minimálne výhody pretože v konečnom dôsledku bude vždy niekto trpieť, buď manželka, milenec alebo manžel. Obvykle potom sám iniciátor dospeje k záveru, že nápad nebol celkom správny a svoje konanie prehodnotí.

 

Počet slobodných ľudí stúpa

         Vzhľadom na to, že viaceré z nás nevedia presne definovať či sú slobodné alebo nie, vzrastá podľa posledných prieskumov počet single žien a mužov. Pribúdajú aj manželstvá kde dvaja nie sú v spoločnej domácnosti.

Podľa sociológov veľa ľudí už nemá schopnosť riešiť partnerské krízy čoho dôsledkom je vrhanie sa stále do nových a nových vzťahov. Sľubujeme si od nich na začiatku veľa, ale napokon končia rovnako ako tie predošlé.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net