Moderné krby sú jedinečným prvkom interiéru: Ale len so správnou údržbou

Please enter banners and links.

Len máločo tak upokojí ako pohľad do hypnotizujúcich plameňov ohňa v krbe. Nielenže sa tým celý priestor zútulní, ale predovšetkým ho vyhreje príjemným sálavým teplom. Moderné krby sa dokonca môžu stať zaujímavým a ústredným prvkom interiéru. Aby však krb správne fungoval, potrebuje aj náležitú údržbu, od ktorej závisí aj jeho životnosť. Niektoré činnosti zvládnete bez problémov aj sami, na iné si budete musieť zavolať odborníka.

 

Čistenie krbu

To, ako často budete krb čistiť, závisí aj od kvality dreva a či je dostatočne vysušené, ale aj od používania vzduchových ventilov. Mnohokrát stojí za príliš znečisteným krbom aj nedostatočný ťah komína. V závislosti od veľkosti krbu, objemu nádoby na popol, ako aj intenzite používania treba krb čistiť každý tretí až štvrtý deň. Krby čistíme až vtedy, keď sú úplne vychladnuté.

 

Staršie i moderné krby – popol treba vyberať vždy

Najotravnejšia činnosť spojená s krbom je vyberanie popola. Stačí trochu nepozornosti a zašpiníte si poriadne celý byt. Praktickým riešením, aby sa takejto nepríjemnosti predišlo, je špeciálny vysávač zbierajúci popol do plechovej nádoby. Nezabudnite, že po úplnom vychladnutí popol patrí do popolnice, prípadne ho môžete použiť v záhrade alebo dať do kompostu.

 

Večne špinavé sklá

Starostlivosť o staršie i moderné krby sa spája aj s čistením skiel a dvierok. Na to použite špeciálne čističe na gélovej báze, prípadne spreje. Celkom účinne fungujú aj klasické staré noviny a trošku sily.

 

Ak majú moderné krby byt zútulniť a vytvoriť príjemné prostredie, potrebujú údržbu aj zvonka. Aj v tomto prípade  sa čistí až vtedy, keď je krb úplne vychladnutý. Povrch najskôr dôkladne povysávajte. Zvyšok záleží od materiálu, ale väčšinou stačí teplá voda s prídavkom nejakého odmasťovacieho prostriedku.

Reklamný článok

Foto: Bigstockphoto