Please enter banners and links.
Meningitída je rýchle a nebezpečné ochorenie ktoré môže vaše dieťa ohroziť na živote. O tejto chorobe sa hovorí dosť málo aj napriek tomu, že má vo viacerých prípadoch tragické následky. Zákernosť je v príznakoch; ani netušíte, že ju vaše dieťa má až do chvíle, kým nejde o akútny stav. Meningitídu dostávajú predovšetkým deti, no nevyhýba sa ani dospelým.
Pôvodcovia
Zápal mozgových blán vyvolávajú tri baktérie:
– meningkok – baktéria tvaru kávového zrna ktorá sa šíri najmä vzduchom a dobre znáša nízke teploty (kvapôčková infekcia),
– pneumokok – je bežne v našich horných dýchacích cestách, no keď je organizmus oslabený množia sa a spôsobujú zápal,
– hemofilus – najčastejšie sa stretávame s typom B ktorý sa rýchlo šíri a spôsobuje rôzne ochorenia.
Niektorí dospelí vrátane detí majú tieto baktérie v tele bez toho, aby o tom vedeli. Ide o silných jedincov s dobrým imunitným systémom, ktorí si vedia aj s takýmito baktériami poradiť. Ak sa ale nakazia citlivejšie deti ochorenie prepukne.
Prevencia
Keďže sa meningitída šíri vzduchom a slinami je očkovanie jedinou možnou prevenciou. Je dostupné bežne u lekára. Vakcína je zameraná predovšetkým proti rozšírenému hemofilusu typu B a pneumokokom.
I keď majú s meningitídou skúsenosti aj dospelí, ohrozené sú najmä deti pretože nemajú tak dobre vyvinutú imunitu. Obvykle ju dostávajú deti do piatich rokov a dospievajúci. Ohrozenejšie sú deti ktoré sú vyčerpané alebo nedávno prekonali inú chorobu.
Príznaky
Často sa stáva, že rodič prvé príznaky prehliadne lebo sú ľahko zameniteľné s inými ochoreniami (napríklad s chrípkou), alebo sa prejavia v slabšej tendencii čo sa postrehne len dosť ťažko. K príznakom patrí napríklad bolesť svalov, kĺbov a celková nevoľnosť. Ďalej triaška trvajúca aj viac ako dvadsať minút, náhle a prudké zvracanie, stuhnutá šija a horúčka ktorá sa nedá znížiť bežnými liekmi. Niektorí pacienti opisujú stupňujúcu sa bolesť hlavy ktorá akoby neprestávala a nedala sa vydržať.
Objaviť sa môžu viaceré z vymenovaných príznakov, alebo len jeden. Vylúčená nie je ani apatia či bezvedomie.
Akútny stav meningitídy odhalíte tak, že vaše dieťa už nie je schopné poležiačky zodvihnúť vystretú nohu dohora (má nutkanie ju ohnúť v kolene) a/alebo má nohy v oblasti členkov prípadne aj medzi prstami fialové.
Okamžitá liečba
Liečba sa začína okamžite po príchode do nemocnice, ideálne je priviesť dieťa do pol hodiny od spozorovaných príznakov. Aj keď budú nasadené antibiotiká treba počítať s možnými komplikáciami, napríklad s otravou krvi alebo s bezvedomím.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net