Matka na plný úväzok… a to doslova

Please enter banners and links.

V kancelárii zazvonil telefón. Asistentka na druhej strane linky sa ma pýtala, či nám už prišla na účet platba zahraničného klienta, aby sme my i oni mohli konečne doriešiť zákazku. Vybehla som teda do učtárne, aby som zistila podrobnejšie informácie o platbe, hoci som odpoveď poznala dopredu.

Pri vstupe do miestnosti ma zarazilo pár, pre niekoho možno zanedbateľných, detailov. Z jedného z nepoužívaných pracovných stolov sa stal prebaľovací pult. Plienky, detská deka, púdre a vlhčené obrúsky a niekoľko fľaštičiek rôznych tvarov a veľkostí. S mliekom, so sunarom, s čajom.. Až potom som si všimla, že na zemi je položená autosedačka, takzvané vajíčko, do akých sa dávajú celkom malé bábätká. A samozrejme, že vajíčko bolo osídlené. Malé dievčatko spalo, zatiaľ čo jeho matka sa statočne prebíjala hromadou papierov, ktoré sa jej zatiaľ na stole nahromadili.

Až neskôr som sa dozvedela, že táto pani po pôrode ostala s dieťaťom doma len nevyhnutné dva mesiace a teraz chodí do práce. V jednej ruke kabelka a v druhej prenosná autosedačka s dieťaťom.

Aj riaditeľka tejto renomovanej firmy čaká dieťa a tiež má po pôrode plán chodiť do práce aj s ním. Nejde o žiaden sezónny výstrelok, hoci sa dá povedať, že v súčasnosti už ide o trend, nie však módny. Takáto je žiaľ realita.

 

Takáto je realita

V prvom prípade ide o to, že mladý pár má na krku hypotéku a ani jeden z nich si zákonite nemôže dovoliť tento a vlastne akýkoľvek druh „dovolenky“. Tak teda mladá mamička chodí do práce aj s dieťaťom, a to až do doby, kedy ho bude môcť dať do jasieľ.

V druhom prípade ide skôr o to, že táto žena zastáva funkciu na vysokom poste v spoločnosti zvučného mena. Nemôže si dovoliť stratu odbornosti, pretože ako náhle človek spohodlnie, je ťažké dostať sa do takého pracovného nasadenia. A akékoľvek zaváhanie by mohlo viesť k tomu, že majiteľ by sa rozhodol poctiť postom riaditeľky spoločnosti inú, možno mladšiu ženu.

 

Byť ženou je ťažké

Musím priznať, že byť ženou má aj svoje čaro. Môžeme nosiť krásne šaty, topánky na vysokých podpätkoch, rôzne šperky, len tak flirtovať, rozdávať úsmevy s vedomím, že o nič nejde. Nejedna z nás si tým zvyšujete svoj spoločenský kredit a sebavedomie. To áno, ale všetko len do chvíle, keď sa konečne rozhodneme pre jedného pána pravého. Porodíme mu dieťa a tu začína boj. O postavenie v práci i spoločnosti a často i o muža samotného. Byť ženou, matkou, manželkou, udržiavať pracovnú morálku zamestnancov, udržiavať teplo rodinného krbu, udržiavať domácnosť a udržiavať seba, aby sme boli atraktívne dá zabrať. A preto sa skláňam pred všetkými pracujúcimi matkami, ktoré toto všetko zvládajú a dovolím si citovať jeden výrok, ktorý síce vyznieva ako mierne klišé, ale neskutočne vystihuje podstatu vecí. A teda: Byť ženou je také ťažké, že to dokáže iba žena.

Napísala: Vivienne Wright

FOTO: Ambro