Materiál za kuchynskou linkou

Please enter banners and links.

ID-100387299Priestor medzi spodnými a hornými skrinkami treba nejako vyplniť – okrem klasických obkladačiek sa môžete rozhodnúť aj pre iné, modernejšie a ešte lepšie materiály, ktoré sa zároveň lepšie hodia ku zvyšku vašej kuchyne.

 

Fototapety

Mimoriadne obľúbené sú jednoduché fototapety, ktoré sú cenovo dostupné, jednoducho vymeniteľné za nový motív keď vás terajší omrzí alebo sa časom nehodí k novšiemu nábytku a vodeodolné vďaka čomu ich rýchlo umyjete. Mnohé fototapety sú odolné aj voči vysokým teplotám, takže odprsknutá horúca omáčka nezanechá na fototapete žiadne stopy.

Jedinou malou nevýhodou je nižšia životnosť, ale pri ich nízkej cene nejde o žiadnu katastrofu. V klasických predajniach alebo v eshopoch nájdete desiatky rozličných motívov, z ktorých si určite vyberiete ten svoj, alebo si necháte vytlačiť vlastný podľa svojho gusta.

 

Sklo

ID-100332667

Sklo patrí medzi moderné materiály, ktoré v kuchyniach naberajú na popularite. Je možné nechať si vyrobiť vlastnú potlač na skle napríklad v podobe zaujímavých ornamentov aj v rôznych farbách. Výhodou tiež je, že sa veľmi dobre čistí.

Sklo je ale cenovo náročnejšie a treba myslieť na to, že všetky otvory musia byť vyvŕtané dopredu, skôr než sa osadí. Napríklad ak chcete LED podsvietenie musíte na to myslieť predtým, takáto dodatočná zmena môže byť problémom.

 

Corian

Umelý materiál corian sa používa aj v kuchyniach pretože je pevný a dokáže dodať kuchynskej linke i celej kuchyni luxusný vzhľad a eleganciu, navyše sa dobre čistí aj od mastnejších fľakov. Jediným problémom môže byť cena, ktorá je spravidla vyššia.

 

Kameň

Najprv sa treba rozhodnúť, či chcete prírodný kameň, alebo dáte prednosť radšej umelému. Umelý predstavuje lacnú, ale zároveň celkom presnú imitáciu pravého kameňa. Vo väčšine prípadov sa zvolí napokon umelý nielen kvôli nižším nákladom, ale aj pre menšiu náročnosť údržby. Vhodným kompromisom môžu byť vkusné plochy z mramoru, ktoré v správne zariadenej kuchyni nepôsobia chladno.

 

ID-10049626Betón

Do moderných interiérov a do väčších kuchýň môžete pokojne zvoliť aj betón, ktorý je dobre kombinovateľný nielen s drevom, ale i s lakovanými farebnými kuchynskými linkami. Je však dôležité svedomito vyberať firmu, inak nemusí výsledný efekt vyrezať dobre, a to najmä po istom čase. Inak je betón vďačným a moderným materiálom.

 

Keramika

Menovanie vhodných materiálov ukončíme nestarnúcou klasikou – obkladačkami. Sú ideálne do kuchyne v akomkoľvek štýle, pričom v moderných nájdete obkladačky veľkých rozmerov a v starších sa používajú radšej tradičné, menšie. Ich nevýhodu je čistenie; predovšetkým špáry sa rýchlo zanesú nečistotami.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net