Manželský sex

Please enter banners and links.

Sex v manželstve nemá dobrú povesť a to aj napriek tomu, že začína ružovo. Idylicky pôsobiaci dvaja zamilovaní ľudia si užívajú prvé spoločné roky s vášňou a oddanosťou. Prečo sa potom vytráca až do zabudnutia?

 

Tvrdá realita

Zamilovanosť na začiatku manželstva výrazne zlepšuje sexuálny zážitok a zosilňuje slasť čo v preklade znamená, že zažívate šťastie a radosť z milovania i keď možno nie je ukážkové. Vzťah tak funguje prakticky sám od seba bez regulácie a väčších hádok. Naivne si nahovárate aké to bude krásne aj naďalej, ako sa budete stále viac zbližovať až spolu zostarnete v náručí. No ako to už býva, po veľkom očakávaní prichádza aj veľký pád. Približne po troch rokoch sa čaro vytráca a nastupuje na scénu tvrdá realita. Sex už nie je dokonalý ale odrazu v ňom badáte malé nedostatky ktoré tam podľa vás predtým určite neboli. Boli. Len ste to prehliadli…

 

Odlišná chuť na sex

Prvým nesúladom môže byť odlišná chuť na sex. Prírodou je totiž dané, že okolo dvadsiateho roku života je maximálne výkonný muž (a potom ubúda testosterón) kým žena je zas najiniciatívnejšia neskôr. Nechuť na sex tak vyplýva z rozdielnych pohľadov na počet sexuálnych hrátok napríklad do týždňa.

 

Materstvo pochováva chuť na sex

Áno, je to úplná pravda. Najviac nevier je zaznamenaných práve počas obdobia materstva kedy žena (takmer) úplne odmieta sex a jediné, na čo sa sústredí, je dieťa. Muž zostáva v pozadí akoby bol piatym kolesom na voze. Na vine je hormón prolaktín; ten je počas dojčenia vylučovaný von z tela a čerstvá mamička stráca záujem o sex.

Muži prichádzajú do sexuologických poradní s jediným problémom – ich manželka na nich už nemá chuť a oni netušia čo s tým majú urobiť. Manželku už milovanie vôbec nezaujíma, a dokonca niektorým prekážajú aj nežnosti či hladkanie. Nevedia ako tento problém preklenúť a obvykle padne aj priama otázka: mám si nájsť na ten čas milenku?

Popravde, niet sa čomu čudovať. Zdravý muž má chuť na sex, túži po nežnostiach a má chuť si so svojou manželkou užiť voľný víkend tak ako tomu bolo kedysi. Ako by ste sa cítili vy? Začali by ste sa pýtať samej seba čo robíte zle a možno by padlo aj podozrenie na mimomanželský pomer.

 

Neverný manžel

I keď sexuológ odpovie, že je dobré toto obdobie prežiť po boku svojej ženy, pomáhať jej a vydržať to (pritom sa nedá predpokladať ako dlho to potrvá), predsa len väčšina ujde do iného sveta. Rozsiahli výskum popredných sexuológov ukázal, že viac ako 60 % mužov má dlhodobejší románik s inou ženou počas materstva svojej manželky, a niečo cez 40 % žien má milenca.

Ako je už známe, muži majú k nevere o čosi bližšie ako ženy. Dalo by sa povedať, že sú tak jednoducho naprogramovaný. Majú v mozgu uložené nutkanie rozšíriť svoj genetický materiál, byť dobyvateľom a zvodcom. Neverníkov bude stále väčšina pretože sa, logicky, viac rozmnožujú a niekedy majú deti s viacerými ženami. Svoje gény tak posúvajú ďalej z generácie na generáciu.

 

Neverná manželka

Neverný však nemusí byť iba manžel, ale aj manželka. Sexuológovia poznajú termín „pomaterský syndróm“ počas ktorého žena nastupuje späť do života – vracia sa pracovať, cíti sa byť znova atraktívna a pravdepodobne jej polichotí zvodný pohľad kolegu.

Na rozdiel od muža však nie každá z nás dokáže ostať iba pri sexe. Zvyčajne sa románik končí zamilovanosťou ktorá vedie ženu k tomu, aby v extrémnom prípade opustila manžela a založila si novú rodinu. Alebo naopak – jej polovička vychováva dieťa ktoré nie je jeho.

 

Liekom je komunikácia

Sexuálny život najlepšie funguje tým manželom ktorí k nemu pristupujú ako k milej a pravidelnej povinnosti. Vychádzajte si v ústrety a dohodnite sa na spoločných príjemných veciach ktoré budú tešiť vás oboch. Manželský sex je ako tréning – čím viac sexu tým väčšia je jeho potreba a naopak, keď na seba nemáte čas klesá aj jeho potreba.

Čaro manželstva je práve v tom, že sa poznáte, nemáte pred sebou intímne tajnosti a nedáme sa dôvod ostýchať. Môžete sa len tak odviazať a mať napokon ešte viac slobody než s neznámym pri ktorom neviete odhadnúť čo bude mať rád.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: photostock