Máme doma prváčika

Please enter banners and links.

A je to tu. Nastala prvá veľká zmena v živote vášho dieťaťa ktorá sa dotkla aj vás a pravdepodobne naruší zabehaný režim domácnosti. Začiatok zrejme nebude jednoduchý, ale váš syn či dcéra predsa musí vedieť, že v živote treba ovládať disciplínu. Škola nás naučila robiť aj to, čo nás nebavilo. I keď sa vaše dieťa nebude chodiť do triedy hrať, malo by vedieť, že sa do nej môže tešiť.

 

Začíname!

V žiadnom prípade dieťa nestrašte, a rovnako aj svoje emócie držte „na uzde“. Vysvetlite svojmu potomkovi, že škola otvára nové možnosti a rozhodne sa v nej nebude nudiť. Prídu noví kamaráti, bude mať hudobnú výchovu, bude si môcť maľovať na výtvarnej, zacvičí si hry na telesnej a v neposlednom rade bude vedieť to, čo ovládajú dospeláci. Naučí sa to isté, čo teraz vedia jeho rodičia – čítať, písať a počítať. A presne takéto vysvetlenia vaše dieťa zaujmú.

Svoje rozprávanie o škole môžete spestriť zaujímavými historkami. Namiesto toho, že vaša učiteľka nikdy neuznala čo ste namaľovala radšej rozprávajte vtipné zážitky. Zaiste si spomínate na chlapca ktorému ste sa páčili a on vám posielal nesmelé zaľúbené lístočky. Alebo na matikárku ktorá mala vlasy vždy strapaté ako klaun. Dieťa vás bude sústredene počúvať a zistí, že sa vlastne nemá čoho báť a aj ono môže mať podobné skúsenosti.

 

Trénujte komunikačné schopnosti

Len vy ako jeho matka (spolu s otcom pokiaľ žijete v spoločnej domácnosti) poznáte svoje dieťa najlepšie, a tak viete čo mu nejde a čo by bolo dobré zlepšiť.

Pre nástup do školy sú dôležité aj komunikačné schopnosti. Začnite ich trénovať spolu veľmi jednoducho a zároveň efektívne – nechajte, nech si vaše dieťa pýta v obchode čo chce alebo nech objedná za vás obed v reštaurácii. Bude šťastné, že to dokázalo, a osmelí sa.

Porozprávajte sa spolu aj o tom čo by sa mohla pýtať nová učiteľka.

 

Ach, tá adaptácia…

Nie všetky deti vojdú do triedy a hneď vedia ako to chodí. Niektoré sú zakríknuté, nesmelé, tiché. Iné zas nevedia stráviť fakt, že sa musia učiť a pôjde im to na začiatku ťažšie. Potom si pedagógovia a rodičia mylne myslia, že je treba dieťa vrátiť radšej ešte na rok do škôlky.

Spomeňte si však na seba a vaše prvé dni v novom zamestnaní. Šlo to hneď od ruky? Skutočne vám kolegyňa ani trochu nepomáhala? Pretože vaše dieťa prežíva niečo podobné. Je bežné, že si bude zvykať aj pár týždňov a lepšie výkony začne podávať niekedy v októbri. Dovtedy nerobte unáhlené závery a neprepadajte zbytočnej panike.

 

Nadväzovanie nových kamarátstiev

Nadviazať nový kontakt môže byť náročné, ale dieťa by malo touto skúškou prejsť a uspieť. Vzhľadom na počet detí v triede sa zaručene nájde niekto s podobnými záujmami.

Ak viete o tom, že vaše dieťa trávilo čas na pieskovisku osamote namiesto toho aby sa pridružilo k deťom, nenechajte všetko na náhodu a pýtajte sa. Ak príde domov sú otázky namieste. So zvedavým tónom klaďte otázky o tom ako sa malo, čo robilo, či nie je cez prestávky samé a podobne. Dbajte na spokojnosť svojho potomka pretože v tom kolektíve zotrvá najbližších 9 rokov.

Násilne do zoznamovania nevstupujte, stačí, ak dovolíte aby si pozvalo kamarátku či kamaráta domov. Pokiaľ nepozve nikoho zrejme si nenašlo kamaráta – vtedy sa porozprávajte a zvážte možné riešenia akými sú zmena triedy či školy.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net