Malá kúpeľňa? Nevadí!

Please enter banners and links.

Mnohé panelákové byty ponúkajú len malý priestor pre kúpeľňu, a to aj po prerobení dispozície. Podobne je to aj v malých domčekoch kde priestor na väčšiu kúpeľňu už nezostal. Opticky si však môžete priestor upraviť a spríjemniť vhodným zariadením.

 

Odkladací priestor

         Každé miesto je dobré využiť na odkladanie aby veci neboli iba tak pohodené kdesi vonku na očiach, čo by priestor zbytočne ešte viac zmenšovalo. Využite úspornú zrkadlovú skrinku s odkladacím priestorom a miesto pod umývadlom zaplňte skrinkou. Vynikajúce sú rohové poličky ktoré môžete umiestniť aj do dvoch či troch kútov. Využijete ich na šampóny, mydlá, spony do vlasov a iné maličkosti. Pokiaľ nemáte práčku plnenú zhora priestor na práčke využite na odkladanie ľahších vecí. Miesto ušetríte aj menším umývadlom, užšou vaňou a štíhlejšou práčkou.

 

Dvere za dvere

         Dvere do kúpeľne sú často problémom – ak sa otvárajú do chodby zaberajú tam miesto a vy tak nemôžete mať komodu navyše, ak sa otvárajú do kúpeľne zaberajú veľa miesta už v aj tak malom priestore. Vymeňte preto tradičné dvere za posuvné, ktoré sa dajú zvnútra rovnako zamknúť ako bežné. Vyriešite tak dilemu veľkých dverí ktoré by inak len zavadzali.

 

Vaňa alebo kút?

         Ak športujete, milujete rýchlu sprchu na osvieženie alebo máte psíka, bude sprchový kút asi ideálnejším riešením. Ak chcete pohodu, kúpeľ v pene aspoň raz za týždeň a kačičky vo vode pre vaše dieťa, potom si budete musieť poradiť s vaňou. Trh však ponúka menšie vane ktoré sú kratšie alebo pri nohách zúžené. Sprchový kút však zaberie naozaj iba kút.

 

Osvetlenie & obklady

         Bodové svetlo priestor opticky zmenšuje, voľte preto do malej kúpeľne radšej rozptýlené osvetlenie. Pri zrkadle nemá byť svetlo ostré alebo vrhajúce tieň na tvár, inak sa zle nalíčite. Ak hľadáte dokonalé svetlo siahnite do peňaženky hlbšie a zaobstarajte si svietiaci strop na celej ploche. Toto moderné riešenie vyzerá dokonale a pôsobí príjemne na oči.

Čo sa týka obkladačiek smelo vyberajte veľké, pretože čím viac škár tým je priestor viac rozdelený čo vyzerá stiesňujúco. Naopak veľké obkladačky priestor zacelia viac. Dokonalé sú lesklé a svetlejšie, prípadne kombinácia svetlých a tmavších farieb. Rozhodne nevyberajte dekoratívne motívy; tie malému priestoru neprospievajú.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net