Luxusná vanilka

Please enter banners and links.

imagesAromatická vanilka patrí medzi najdrahšie koreniny na svete. Svojou vôňou, vlastnosťami a lahodnou chuťou si dokázala podmaniť celý svet. Informácii nie je nikdy dosť, a preto si o nej teraz môžete prečítať viac.

 

Pôvod a história vanilky

Pôvod vanilky siaha do Mexika v období okolo 15. storočia; práve vtedy sa začala používať do jedál, nápojov a miesto si našla aj v oblasti medicíny. Až do 19. storočia bolo Mexikom výhradným producentom vanilky, potom sa začala rozširovať aj do iných krajín a pestovať i v Európe. V súčasnosti je stav iný, pretože aktuálne Mexiko nepatrí medzi top producentov – najväčším je Madagaskar.

Kedysi sa kvety vanilky opeľovali prirodzene, a to včelami z rodu aký sa nachádzal len v Mexiku a jeho okolí. Dnes sú kvety vanilky umelo opelené, vďaka čomu sa môže pestovať aj inde.

 

Náročnosť

vanillaCultivation_05_400x210

            Vanilka je na pestovanie dosť náročná, čo sa odzrkadľuje na jej vysokej cene. Každá jedna rastlina musí byť pravidelne kontrolovaná pretože vanilka kvitne len necelých 24 hodín. Ihneď ako začne kvitnúť treba odštartovať opeľovanie aby sa stihlo na čas a podarilo úspešne. O deväť mesiacov má potom rastlina plody.

 

Spracovanie plodov

            Plody vanilky je možné spracovávať 2 spôsobmi – sucho alebo mokro.

Prvý, suchý, je zaužívaný v rodnom Mexiku. Plody sa nechajú prekvapivo zvädnúť, ale potom sa ihneď sušia niekoľko hodín denne na slnku. Po pár dňoch sa zo slnka stiahnu a budú dozrievať výlučne v tieni.

Mokrý spôsob prebieha tak, že sa plody sparia vo vriacej vode, potom sa rýchlo vyberú a osušia. Následne sa uložia na slnko kde sa počas poludnia slnia zľahka pod plachtou – sú v teple, a zároveň sa zaparujú. Po celom procese dozrievajú 8 mesiacov v drevených boxoch. Mokrý spôsob spracovania plodov je ale dosť riskantný, pretože môžu príliš vyschnúť alebo stratiť arómu čím sa znehodnotia.

 

Ako uchovávať vanilku?

            Vanilkové struky, tobolky alebo jednoducho vanilku “v celku” skladujte v dobre uzatvorenej nádobe na tmavom a chladnom mieste. Ak má struk aromatickú vôňu a po dopade svetla na ňom robí efekt dúhy, nie je napadnutý plesňou, len jeho povrch zdrsnel a trošku vybledol. Pokiaľ ale nemá zachovanú vôňu, už nie je vhodný na použitie.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net