Levanduľa – viac ako len krásna

Please enter banners and links.

ID-10018458Levanduľa nielen prenádherne vonia, ale aj upokojuje našu myseľ a telo. Levanduľa je vynikajúcim korením a olej z levandule sa postará aj o bolesť hlavy. Ak ju ešte nepestujete, neváhajte a začnite. Spoľahlivo skrášli interiér aj exteriér.

 

Korenie do jedál

Levanduľa má jedlé kvety, čiže ňou hravo ozdobíte cookies, pudingy, hustejšie polievky, prívarky a aj torty. Šaláty vylepší nielen farebnosťou, ale i chuťou. Ozvláštni tak aj zabehnuté recepty. Veľmi vkusne ozdobí a dochutí tiež ryby a jedlá z húb. Tým, že má jemne horkastú chuť, pridáva sa na dozdobenie alebo jemné dochutenie. Stala sa tak akousi poslednou bodkou za prípravou dobrého jedla.

Levanduľa je od nepamäti súčasťou provensálskeho korenia. Pokojne si môžete pripraviť vlastnú zmes z levandule, bazalky, rozmarínu, tymianu a oregana.

 

Voňavá nádhera

ID-100183538

Balkóny, terasy, záhradky, interiéry bytov a domov – levandule prinášajú pokoj a pohodu kdekoľvek sa nachádzajú. Dokonca ich majú vo svojich priestoroch aj niektoré reštaurácie, aby sa u nich zákazníci cítili príjemne. Nie je žiadnym tajomstvom, že sa práve levanduľa používa do skríň a botníkov, aby rozvoňala všetku bielizeň a topánky.

Navyše – kde je levanduľa, tam nie sú molia. Vrecká plnené nasekanou levanduľou preto môžete použiť aj do potravinových skriniek a špajzí.

Ako dekorácia sa hodí okrem chodieb, kuchýň a obývačiek aj do spální, kde navodí božský pokoj. Tým, že meria len okolo päťdesiat centimetrov, nikdy nezaberie veľa miesta. Keď nemáte v spálni žiadne miesto na kvetináč, dajte si pod vankúš aspoň vrecúško plné levandule – zaspíte ako batoľa.

 

Levanduľový olej

Levanduľový olej sa celé stáročia používa na masáže, pôsobí proti bolesti hlavy keď sa ním potrie čelo alebo spánky, osvieži pokožku nôh (aj po epilácii a holení), zjemní ruky čím nahradí všetky ostatné krémy na ruky a v neposlednom rade vyrieši problém so spálenou pokožkou po nadmernom opaľovaní nakoľko sa používa aj na zmiernenie popálenín.

Ak máte unavené nohy, potrite si chodidlá levanduľovým olejom. Výborné je pred spaním naolejovať chodidlá, päty a prsty levanduľovým olejom, natiahnuť bavlnené pokožky a ráno sa zobudiť sviežo.

Po kúpeli môžete pokožku naolejovať pár kvapkami práve tohto olejčeka.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net