Legíny môžete milovať alebo nenávidieť

Please enter banners and links.

Mnohými milované, no mnohými zároveň nenávidené – legíny sú kúskom v šatníku, ktorý polarizuje módny svet. Isté však je, že sa v súčasnosti tešia stále väčšej popularite nielen v športovom, ale aj viac elegantnom šatníku.

To, čo dnes poznáme ako klasické dlhé, capri alebo krátke legíny (niektorými nesprávne a nespisovne označované ako legínsy) bolo v minulosti považované skôr za oblečenie pre deti. Neskôr boli obľúbené napríklad medzi vojakmi či lovcami a do ženského šatníka sa prepracovali až v 60. rokoch minulého storočia.

Inšpiráciu čerpali predovšetkým z priliehavého oblečenia tanečníc. V roku 1958 vynašiel chemik Joseph Shivers materiál lycra, z ktorého boli vyrobené prvé elastické nohavice, neskôr známe práve ako legíny. Takmer okamžite si získali obrovskú popularitu, čo sa jasne odrazilo na svetovej móde. Od ich vynálezu si držia stabilné miesto v šatníkoch mnohých žien, a hoci sú často aj cieľom posmeškov a kritiky, nemožno im uprieť ich pohodlnosť a nesmiernu variabilitu.

Ako ich teda kombinovať tak, aby ste sa nestali terčom kritiky?

Pravidlo je len jedno – riaďte sa svojím vkusom a intuíciou. Pokiaľ legíny nakombinujete s citom, celkom určite nič nepokazíte. Dôležité je, aby ste sa cítili pohodlne a príjemne a to ostatné už príde akosi samo. Máme však pre vás zopár tipov, ktorými sa môžete riadiť v prípade, že si zatiaľ svojím štýlom nie ste celkom istá:

  • športový štýl – legíny sú absolútnym a praktickým základom športového šatníka. V kombinácii s teniskami, športovou podprsenkou, voľným športovým topom alebo cyklistickým tričkom bude každému na prvý pohľad jasné, že ste športovkyňa a vo svojom štýle máte jasno;
  • svieži štýl – sviežosť dosiahnete farebnými alebo vzorovanými legínami. Dnes máte možnosť vybrať si spomedzi tisícok rôznych farieb a materiálov, napríklad recyklovaných, ktorých krásne farby si vás okamžite získajú. Pôsobí veľmi šik, ak ich nakombinujete s jednoduchým jednofarebným topom alebo blúzkou v jednej z farieb, ktoré nájdete na legínach;
  • ležérny štýl – najmä počas tohto leta môžete v uliciach vidieť obľúbené crop topy, teda krátke vrchné diely končiace nad pupkom, ktoré predovšetkým mladé ženy veľmi rady kombinujú práve s legínami. Vhodným doplnkom v takomto prípade je napríklad oversize rifľová bunda alebo rozopnutá flanelová košeľa, ktoré dodajú vášmu outfitu šmrnc a ležérnosť;
  • elegantný štýl – možno ste to ešte nikdy neskúšali, no legíny vedia byť aj neodmysliteľnou súčasťou elegantného šatníka. Najmä v klasickej čiernej vyzerajú dobre s lodičkami a fancy sakom, ktoré sčasti prekryje ich gumu a vrchnú časť. V kombinácii s výraznejšími doplnkami z vás urobia skutočnú divu, ktorá sa naviac bude celý deň cítiť príjemne a nič ju nebude tlačiť.

Ak ste sa celkom nenašli ani v jednom bode, nezúfajte. Ako sme písali vyššie, podstatné je, aby ste sa vy cítili príjemne. Či vám to zabezpečí hrubší materiál legín, aby nepresvitali alebo jednoducho dlhší vrchný diel oblečenia je len na vás. Hlavné je, že vám je komfortne a vy sa cítite krásna!