Láska schovaná v darčekoch

Please enter banners and links.

Každá žena sa teší na darčeky či už to pred okolím prizná alebo sa radšej tvári, že darčeky veľmi „nemusí“. Je to zakaždým vzrušujúci pocit pri rozbaľovaní, napätie z niečoho nového, neočakávaného. A potom by mala nasledovať radosť. Ale mnohokrát posledná fáza radosti chýba a my sme sklamané. Čakáme, že partner pre nás vybral niečo krásne a na druhej strane rovnako čakáme, že náš darček ho poteší.

Vyjadrovanie lásky je obvykle najjednoduchšie na začiatku vzťahu. Všetko je nové, zaľúbenci si rozdávajú bozky, prekvapenia, sladké slová a darčeky. Či sa nám to už páči alebo nie, z darčekov môžeme mnohé veci vyčítať. Napríklad sa dozviete koľko do vás partner investoval, aký je nápaditý a tiež aj to, koľko asi premýšľal nad tým aby vás potešil.

V období zamilovanosti je výber darčeka pomerne jednoduchý, no po pár rokoch spoločného života nápady pochopiteľne dochádzajú a my máme sklon byť stále praktickejší. Možno váhate nad možnosťou spýtať sa ho po čom túži. Neváhajte! Ne je na tom nič zlé a v konečnom dôsledku aj vás by niekedy potešila otázka „čo sa ti hodí? čo potrebuješ?“.

Darčeky majú navyše jednu funkciu na ktorú sa často zabúda – dokážu oživiť vzťah. Ak práve prežívate krízu, máte pocit že si nerozumiete tak ako predtým alebo len trávite spolu malo času zmeňte to. Skvelým darčekom je spoločný obed, výlet mimo mesta alebo spoločná dovolenka za hranicami Slovenska. Drobnosti pre radosť nemajú s dĺžkou vzťahu nič spoločné a stále vedia rovnako vyčariť úsmev. Škoda len, že časom sa do vzťahu vkradne nepozornosť, pohodlnosť a niekedy aj ľahostajnosť.

K téme darčekom neodmysliteľne patrí aj otázka týkajúca sa reakcie na darček ktorý sme vlastne vôbec nechceli a ani neviem čo s ním. Na darčeky je potrebné vedieť vhodne reagovať. Pre otvorený prístup sa treba poďakovať, potešiť sa a diplomaticky nadhodiť, že síce milujete sladké, toto nie je ono a radšej máte višne v čokoláde než sušené ovocie. Netreba sa báť povedať, že to alebo ono vám nie je pochuti. S darčekmi je to totiž rovnaké ako s orgazmom – párkrát ho zahráte a potom to už urobíte automaticky. Ako vám potom môže partner vybrať niečo správne a užitočné keď ste mu nikdy nepovedala čo vlastne chcete? Možno nie je tak všímavý ako ten predošlí a treba ho trošku naštartovať.

Na záver ešte jedna nemalá poznámka k darčekom. Určite to prepadlo aj vás: “on mi kúpil náhrdelník a fľašu kvalitného vína, ja som mu vybrala len knihu… to je ale trapas“! Trapas to ale rozhodne nie je a už by sme to my, ženy, mali konečne pochopiť a brať na vedomie. Ak z lásky kúpime partnerovi akýkoľvek darček o ktorom si myslíme, že ho poteší, niet jediného dôvodu prečo sa cítiť nepríjemne. Na to máme právo jedine vtedy ak vieme, že sme darček kúpili narýchlo pretože sme zabudli.

„Dávame podľa schopností vlastných, dostávame podľa schopností ostatných.“ (John Adair)

Napísala: Zuzana Šusterová

Foto: graur razvan