Láska na celý život. Existuje vôbec?

Please enter banners and links.

Vždy ma neskutočne dojíma, keď vidím starčeka so starenkou držiacich sa za ruky. Nie len tak pod pazuchou, hoci aj to je milé, ale tak ozajstne. Dlaň v dlani. A držia sa tak silno, že neviete kde jedna ruka končí a začína tá druhá.

 

Kde bolo tam bolo…

Tak nejako od narodenia sme my ženy orientované viac na citový život. Od malička nás kŕmia rozprávkami o princoch na bielom koni s malými obmenami- buď sa tá princezná volá Popoluška, Snehulienka, Ariela alebo akokoľvek inak. Podstatou však zostáva, že vždy je tu istota toho, že sa dostaví princ na bielom koni a žijú spolu šťastne až do smrti. Nikde sa však už nedozvedáme, čo toto rozprávkové „šťastne až do smrti“ skutočne znamená. Zrejme spolu zostarnú a budú mať veľa roztomilých detí, ktoré budú rovnako krásne ako animovaná verzia ich rodičov. Podľa vzoru všetkých týchto romantických príbehov potom ani my ženy neočakávame nič iné ako práve lásku až za hrob. Ale existuje vôbec? Je v dnešnej dobe, keď rozvodové štatistiky vykazujú také nemilosrdné údaje, možná takáto osudová láska?

 

Alarmujúce čísla

Rozvodovosť neustále rastie a rozdiel medzi uzavretými manželstvami a tými rozvedenými je čoraz menší, až sa raz môže stať, že na ľudí, ktorí to spolu vydržia po celý život sa budeme chodiť pozerať ako na nejakú raritu do múzea.

 

Dôkaz toho, že je to možné

Raz som cestovala vlakom a naskytol sa mi presne ten dojímavý pohľad. V kupé som sedela len ja a staručký pár. Držali sa za ruku, sedeli pri sebe tak natesno a občas sa pobozkali. Áno, pobozkali sa. Tak mi napadlo, ako je možné, že v dobe, keď sa ľudia brali pre zachovanie hmotných statkov a pre rodenie detí sa zrodila takáto láska. Nedalo mi to, tak som sa ich spýtala, ako dlho spolu žijú. Odpoveď ma zarazila. Len dva mesiace. Vysvetlili mi, že keď mali dvadsať rokov, ich rodiny im nedovolili vziať sa, tak každý z nich si našiel niekoho iného a náhodou sa znovu stretli po päťdesiatich rokoch. Každý z nich už bol ovdovený, tak si dali rande a teraz sú spolu. A nie sú jediným príkladom toho, že je to možné. Poznala som manželský pár, ktorý bol rovnako oddaný svojmu vzťahu a keď starenka zomrela o necelý týždeň na to zomrel aj starček. Príčina smrti: žiaľ. To sa môže stať len keď sa stretnú dve duše, ktoré boli stvorené jedna pre druhú. Jasné, že to nebolo vždy ružové mali problémy- zdravotné, vzťahové, finančné. Za sedemdesiat rokov života sa toho v živote každého človeka nazbiera, ale napriek všetkému cez to spolu prešli a žili šťastne až do smrti.

Napísala: Vivienne Wright

FOTO: Ambro