Kvalitné pneumatiky sú alfou a omegou bezpečnej jazdy

Please enter banners and links.

Niekto ich má rád nablýskané a iný rýchle a silné. Je jedno, či sú naše autá staré alebo nové, malé či veľké, jedno majú spoločné – všetky jazdia na štyroch kolesách. A často sú to práve tie kolesá, od ktorých závisí bezpečnosť našej jazdy.

Nepodceňujme opotrebovanosť pneumatík

Pneumatikám na našich autách je aj bežne potrebné venovať trochu pozornosti, nie len na jar a na jeseň pri prezúvaní. Čo je však potrebné sledovať a aké zmeny na ich povrchu sú už signálom, že niečo nie je v poriadku? Opotrebovanie pneumatík môže mať niekoľko príčin. K tomu normálnemu prichádza, ak sa pneumatika opotrebúva rovnomerne po celej svojej ploche. Môže sa však stať, že sa behúň opotrebováva rýchlejšie alebo nerovnomerne. Príčinou tohto javu môže byť buď nesprávny tlak v pneumatike alebo nesprávna geometria kolies. A potom sú tu viditeľné poškodenia, ako sú zárezy, praskliny či iné deformácie. U sviatočných vodičov sa však môže jednoducho stať, že hoci má dezén dostatočnú hĺbku, povrch pneumatík vykazuje známky starnutia. Pri každom z týchto prípadov je len jedno možné riešenie – v záujme vlastnej bezpečnosti a bezpečnosti ostatných účastníkov premávky je najvyšší čas na ich výmenu za nové.

Pravidelné kontroly dezénu pneumatiky sa oplatia

Ak teda chceme, aby bola naša jazda bezpečná, z času načas je vhodné skontrolovať stav našich gúm. Môžeme tak urobiť pred dlhšou cestou alebo po návrate z nerovného terénu, no aspoň raz do roka je potrebné zmerať aj hĺbku ich dezénu. Práve hĺbka dezénu významne vplýva na to, ako dokáže pneumatika plniť svoju funkciu odvádzania vody medzi ňou a vozovkou. Pretože opotrebovaný dezén nedokáže k vozovke tak priľnúť, čo výrazne zvyšuje riziko šmyku na mokrom alebo zľadovatenom povrchu cesty. Včasnou kontrolou však dokážeme nielen zabrániť nehodám, ale tiež životnosť našich gúm predĺžime. Či už odstránením rôznych zachytených kamienkov a predmetov, ich správnemu natlakovaniu, alebo len prispôsobením nášho jazdného štýlu. Možno sa to zdá ako malichernosť, no kvalita našej jazdy často nezávisí od počtu koní pod kapotou, ani množstva vychytávok a funkcií nášho auta. Často sú to celkom jednoduché veci, ktoré sa pričinia o to, či práve táto jazda nebude našou poslednou.