Kúpaliská či jazerá?

Please enter banners and links.

Leto je v plnom prúde a tým pádom sa s obľubou chodíme schladiť k vode. Kam je však vhodné zamieriť zo zdravotného a bezpečnostného rizika? Na kúpaliská, či do prírody? Aj keď na prvý pohľad môže byť voľba jasná, oboje má svoje veľké za, ale aj veľké proti.

Kúpalisko = hygiena?

Kúpalisko znamená niekoľko bazénov, známi pach chlóru v nich, sprchy, kabínky a záchody. Na prvý pohľad celkom dobrá hygienická vybavenosť, ktorú ale nabúrava množstvo ľudí, ktorí na kúpaliská zavítajú. Chlór vo vode nezaručuje absolútnu čistotu a bakteriálnu či vírusovú nezávadnosť. Preto je dobré, ak sú vstupy do bazénov vybavené sprchami, v ktorých sa každý pred vstupom opláchne. Aj tak ak máte zníženú imunitu, striehnu na vás rôzne nástrahy, náchylnosť na ekzémy, zápal spojiviek, choroby kože a vlasov, či dokonca aj alergie. Ak voda v bazéne nemá ani trochu chlórovú vôňu, radšej ho opustite. Taktiež, ak je voda v bazénoch zelenkavá (pokiaľ nejde o liečivé vody), alebo sú dno či steny bazéna poškodené či popraskané.

Sprchy na kúpalisku určite po kúpaní využite aspoň na opláchutie, ale nevstupujte do nich naboso! Sú totiž miestom, kde najrýchlejšie a najľahšie nachytáte rôzne kožné choroby nôh, napríklad kurie oká či plesne. Doma sa pre istotu poriadne osprchujte a umyte mydlom.

Výhodou kúpalísk je ich prístupnosť a služby. Pri bazénoch sú plavčíci, ktorí v prípade nebezpečenstva zasiahnu. Taktiež máte možnosť občerstviť sa, zapožičať si slnečník či lehátko. Kúpaliská jednoducho predstavujú istý komfort, stačí si na ne vziať len plavky a nejakú tú hotvosť.

Je príroda automaticky nebezpečná?

Prírodné kúpaliská, štrkoviská a vodné nádrže už istý čas nepredstavujú len cez rok opustený kus prírody a v lete hŕstku odvážlivcov. Okolo mnohých sa vybudovali siete bufetov, obchodíkov, hygienických zariadení. Pri mnohých jazerách a vodných nádržiach dokonca na kúpajúcich sa dohliada už aj plavčík či záchranári. Nedá sa povedať, že by k prírodným kúpaliskám mierilo v lete menej ľudí, ide skôr o väčší priestor, kde je možné „zložiť si veci“ a taktiež vodná plocha býva ďaleko rozsiahlejšia, ako objem bazéna. Lenže voda nie je ani z časti dezinfikovaná a tak skrýva viacej zdravotných rizík. Rozhodne sa vyhnite prírodným vodám, kde je vyslovený zákaz kúpania sa. Pozor si dávajte aj na také, kde sa pri brehu tvorí na vode tmavá pena, či je zelenkavá. Najnebezpečnejším, čo sa v nich nachádza, sú dozaista sinice, rôzne infekcie a výkaly zvierat, či dokonca aj ľudí.

Je vhodné vybrať sa na také prírodné kúpalisko, ktoré už aké-také služby má a v jeho okolí sa nachádzajú aspoň záchody a vonkajšie sprchy. Najväčším lákadlom prírodných kúpalísk je, že nikto po vás nekričí, že do vody je zakázané skákať. Pozor! Nikdy neskáčte do vody, ktorú nepoznáte a neviete, čo je na dne, či nebodaj aká hlboká voda vás po doskoku čaká!

Zhrnutie

Aj keď voda prírodných kúpalísk nie je čistená, nemusí to znamenať zároveň výrazne vyššie riziko nákazy. Aj keď štrkové pláže sú nám nepríjemné, vo vode znamenajú prirodzený filtračný mechanizmus a o to čistejšiu vodu. Ak teda netrpíte alergiami, kúpanie v prírode je zhruba rovnako bezpečné, ako na kúpaliskách. Preto záleží len na vás, ktorá možnosť vám vyhovuje viac a kam sa vyberiete.

A na záver malé upozornenie: Keďže prírodné kúpaliská majú okolo seba trávy a stromy, nezabudnite aj na repelent proti hmyzu a hlavne kliešťom, lebo vás nemusí zaskočiť infekcia z vody, ale nepríjemné choroby spôsobené týmito malými čiernymi chrobáčikmi.

Napísala: Lucia Zimanová

Foto: Salvatore