Ktorý komínový systém preferovať pre vašu domácnosť?

Please enter banners and links.

pexels-photo-29036-largePlánujete výstavbu rodinného domu a rozhodujete sa pre komínový systém? Alebo naopak riešite problém, kedy je potrebné starý komín prestavať na nový a funkčný? Potom určite rozmýšľate nad viacerými alternatívami. Šamotový, keramický alebo nerezový komín – ktoré z týchto komínových systémov preferovať pre vašu domácnosť?

Na začiatok musíme spomenúť, že všetky aktuálne komínové systémy sú tak prepracované, že žiadnym z nich nič nepokazíte. Pri rozhodovaní zaváži skôr spôsob výstavby, použitý typ paliva alebo kotla.

 

Šamotové a keramické komíny skôr pre kotly využívajúce bežné tuhé palivá

Rokmi preverenými riešeniami komínov sú keramické a šamotové komínové systémy. Tie sú si navzájom veľmi podobné, a preto ich vlastnosti zhrnieme spoločne. Predstavujú prakticky univerzálny typ komína, pričom odporúčané sú pre systémy využívajúce voľný ťah na odvod splodín. Preferovať by ste ich mali, ak na kúrenie používate bežné tuhé palivá ako drevo alebo uhlie.

Keďže sa jedná o ucelené komínové systémy, komín si zakúpite kompletný od A po Z ako skladačku. Tá je zložená jednak zo samotných komínových vložiek, ktoré vytvárajú dutinu komína. V systémoch sú ponúkané aj špeciálne vložky s revíznymi dvierkami, na pripojenie rúry od pece či vložka vytvárajúca dno komína. Tá musí byť samozrejme osadená na pevný, ideálne betónový základ. Druhú vrstvu komína vytvára izolácia, ktorá bráni kondenzácii splodín, a tým nadmernému znečisťovaniu komínovej rúry. Obstavanie komínovej dutiny je dnes tiež veľmi jednoduché. Zabudnite na obmurovávanie vložiek bežnými tehlami. Komínové systémy totiž obsahujú presné tvárnice, ktoré stačí nasadiť na vložku a stavať ich ako stavebnicu.

 

Limity tradičných komínov odstraňujú nerezové riešenia

Ak na komín nemôžete vytvoriť pevný základ, potrebujete ho viesť po fasáde domu či používate plynový kotol, aj so spalinovým mechanizmom, ideálnejšou verziou komína pre vás bude ten nerezový. Rovnako aj v prípade, ak sa chcete pri rekonštrukcii vyhnúť náročnému búraniu. Nerezový komínový systém obsahuje všetky tri zložky plnohodnotného komína v jednej rúre, čím sa výrazne uľahčí jeho výstavba. Navyše, je veľmi ľahký, a preto si nevyžaduje budovanie pevného základu a môže prakticky visieť vo vzduchu s kotvením o vonkajšiu fasádu. Takýto komín vďaka spomenutým vlastnostiam postavíte pokojne aj v priebehu pár hodín.

Reklamný článok

FOTO: pexels.com