Ktoré kamarátstvo naozaj stojí za to?

Please enter banners and links.

Téma, ktorú skúmalo už mnoho odborníkov, psychológov, sociológov a iných majstrov. Na otázku, ktoré priateľstvo skutočne stojí za to, odpoveď v kútiku duše pozná každá z nás. Ako čo najlepšie vytušiť, čo od ktorých našich kamarátok čakať?

My nemusíme byť ani odborníkmi, ani znalcami psychológie, aby sme vedeli, na čo si pri ktorej kamarátke máme dávať pozor, ktorej čo povieme a ktorá nám naozaj dokáže aj pomôcť. Ak vyjdeme z predpokladu, že priateľky možno približne rozdeliť do pár kategórii,môžeme ich podľa typov zadeliť aj nasledovne:

Typ Slnko: Podobne, ako naša hviezda, aj kamarátka typu Slnko všade, kam príde, doslova žiari. Jednoducho potrebuje byť stredobodom pozornosti. Ak to intuitívne nespravíme a nezačneme u obdivovať, čaká nás scénka či citový výlev o tom, ako ju nikto nemá rád. Rozhovory s ňou sú poriadne monotónne, keďže ide o jej život, jej prácu, jej rodinu, jej vzťahy. Väčšinou nepotrebuje od nás žiadnu radu a len málo kedy si nás vypočuje a poradí nám. Ako človek nie je zlá, medzi jej hlavné výhody je schopnosť skvelo sa s ňou zabaviť v spoločnosti, najmä pokiaľ ide o večierok či dámsku jazdu. Zároveň vám jej sebavedomie môže pozdvihnúť aj to vaše.

Typ Večernica: Je pravým opakom kamarátky typu Slnko. Ak sa objaví nejaký problém, je prvá, ktorá pribehne, aby vám ho pomohla riešiť. Ak aj nemá po ruke vždy nejaké dobré riešenie, aspoň vás poľutuje a pokúsi sa zlepšiť vám náladu. Pokiaľ ale nehrozí žiaden stav kríze, zväčša sa nestretávate, aj keď vzťah medzi vami môže byť stále dobrý.

Typ školáčky: Kedysi dobrá kamarátka, s ktorou ste o sebe vedeli každé tajomstvo. Ktorej sa kto páčil, čo kto o kom povedal. Von ste spolu chodili vždy, keď nepršalo – boli ste deti. Časom priateľstvo akosi oslablo, vy ste dospeli a stretávate sa len minimálne. Aj toto priateľstvo ale nie je ani zďaleka na konci – je to kamarátka, o ktorej budete hovoriť desiatky rokov, spomínať vždy, keď sa stretnete a je dosť možné, že po čase zistíte, koľko máte aj takéto „veľké“ ešte spoločné. Aj keď priateľstvo z dectva nie je po celý čas rovnako intenzívne, viete, že je na celý život.

Typ dôverníčky: Osoba, ktorej môžete povedať úplne, ale naozaj úplne všetko. Väčšinou máte toľko spoločné, že veci a udalosti vnímate rovnako a podobné máte aj riešenia. Ak vás niekto počúva, ako sa rozprávate, musí sa diviť – často meníte témy, rozoberáte od rodiny a priateľov po ekonomickú situáciu v Pacifiku doslova všetko. Pri tom nehľadáte riešenia, len si užívate rozhovor s niekým, kto vás nebude poučovať ani prehovárať. Priateľstvo z takouto osobou vás harmonizuje a pokladáte ju za svoju spriaznenú dušu. Rovnako dobre sa viete spolu aj zabaviť.

Toto sú len základné typy priateliek, s ktorými kontakt naozaj stojí za to. Najlepšie, ak poznáte z každej skupiny aspoň jednu. A ako každý vzťah človeka s človekom, aj oni vás obohacujú a dávajú vám možnosť pozrieť sa na svet aj z trochu iného uhla pohľadu. Nech už majú vaše kamarátky hocaké chyby, pokiaľ vás nepodrazia, držte sa ich!

Napísala: Lucia Zimanová

Foto: FreeDigitalPhotos.net