Kruhy pod očami: čo je ich príčinou?

Please enter banners and links.

Kruhy pod očami máme vo zvyku iba chytro ráno zamaskovať vrstvou mejkapu a korektoru, no nad ich pôvodom sa už nezamýšľame. Ak mávate tento drobný kozmetický problém pravidelne, a nielen jednorázovo, bolo by fajn poznať príčinu.

 

Užívanie niektorých liekov

            Vplyv na vaše kruhy pod očami môžu mať napríklad lieky rozširujúce krvné cievy, pretože pokožka pod očami je veľmi jemná, tenká a citlivá na zmeny pod ňou. Prietok krvi preto môže byť viditeľnejší a kruhy pod očami o čosi výraznejšie.

 

Opaľovanie

            Slnko nám nespôsobí typické kruhy pod očami, ale môže byť zodpovedné za tmavšiu pokožku pod očami ktorá vyzerá ako kruhy. Platí to najmä pre ľudí s tmavou kožou.

Slnko opaľuje tým, že ťahá pigment na povrch a keďže je pokožka okolo očí citlivejšia a jemnejšia, bude práve v týchto miestach koža tmavšia. Výsledkom je tmavá pokožka okolo očí vyzerajúca ako kruhy. Nemajte obavy, postupom času to vybledne spolu s opálením.

 

Slnečné okuliare

            Pri slnku ešte na chvíľu zostaneme. Slnečné okuliare potrebujete, pretože pri ich nosení nežmurkáte a chránite si tak pokožku pri očiach pred vráskami. Pozor si však treba dať na ťažké okuliare z tvrdého plastu. Tie sa svojou váhou a veľkosťou dotýkajú oblasti pod očami čím pokožku ťahajú nadol k lícam. Tak sa pri častom nosení tvoria mierne kruhy a vaše oči vyzerajú unavene aj napriek dobrému spánku.

Pri kúpe okuliarov teda myslite nielen na ich štýlovosť, veľkosť, farbu a UV ochranu, ale i na váhu.

 

Nádcha,  choroba

            Pri chrípke, zápale alebo prechladení sú kruhy samozrejmosťou a treba ich očakávať. Pokožka pod očami stmavne kvôli horúčke a celkovej slabosti organizmu. Navyše ak je nos upchatý zvyšuje sa tlak na krvné cievy a robia sa vačky pod očami.

 

Hormonálne zmeny

            Máte menštruáciu alebo ste tehotná? Potom môžete patriť do skupiny žien majúcich počas tohto obdobia viditeľnejšie kruhy pod očami. Ak ste navyše unavená čakajte ich výraznejšie.

 

Jedálny lístok

            Okrem toho, že kruhy pod očami môžete mať z nekvalitného a/alebo krátkeho spánku počas ktorého ste si neoddýchli, sú spôsobené aj jedlom. Nevyvážená strava nielen že neprospieva telu, ale ani pokožke pod očami. Kruhy tak zvyknú byť tiež dôsledkom tvrdých diét. Vačky sú zas často výsledkom nedostatku železa v krvi. Chýbať vám môže aj menej známy vitamín K.

Slabý pitný režim signalizujú tmavšie kruhy.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net