Kroťte sa pri nakupovaní

Please enter banners and links.

Stretnete sa so svojimi kamarátkami a zrazu prejdete na tému nakupovanie. Smejete sa na tom, ako ste sa zase neudržali na uzde a kúpili ste si sedem tričiek a tri sukne, a to iba v jednom obchode. Nie ste chorá, nemáte to potvrdené odborným okom psychológa, no napriek tomu viete, že to s nakupovaním preháňate. Už z toho nemáte takú radosť, beriete to ako rutinu. Kupujete aj to, po čom netúžite. No aj tak sa stále potulujete po nákupných centrách a uličkách mesta a siahate do peňaženky. Je to tak? Ak to chcete aspoň z časti napraviť a ušetriť čas a peniaze, zíde sa vám pár nasledujúcich rád.

 

Nechoďte tam

Jednoducho sa nezdržiavajte na miestach, kde sa dá nakupovať. Ak idete na kávu s kamarátkou, choďte niekam, kde je len kaviareň, len reštaurácia, len bar. Ísť cez celé nákupné centrum popri všetkých obchodoch a nezájsť ani do jedného z nich, je pre vás nereálna myšlienka. Preto sa radšej nezdržiavajte na podobných miestach. Znie to veľmi jednoducho, ale dodržiavať to, je už iná vec.

 

Nehľadajte dôvody

Nepamätám sa, v ktorom filme či seriáli to bolo, no znelo to približne takto: „Ušetrila som na pokute za parkovanie, idem si niečo kúpiť.“ Keď som to prvýkrát počula, pobavila som sa, no potom som si uvedomila, že sa to naozaj vyskytuje aj v praxi. Ospravedlňovať sa sama pred sebou a odôvodňovať kúpu nejakej veci tým, že sme ušetrili inde, to žiadny posun vpred neprinesie. Ak si kúpite niečo nepotrebné, dôvod je jediný – nerozvážnosť.

 

Vyspite sa na to

Ak si nie ste istá a danú vec ani nemáte k čomu doladiť, radšej sa na to vyspite. Nechajte si ju odložiť do nasledujúceho rána a na druhý deň budete rozmýšľať možno úplne inak. Tiež nikdy nenakupujte pod časovým tlakom. Týka sa to samozrejme drahších kúskov, ktoré by sa mali využívať viac ako jednu sezónu.

 

Zamerajte sa na konkrétnu vec

            Nakupujte s nejakým cieľom. V každom obchode choďte len k veciam, ktoré zodpovedajú tomu, čo potrebujete. Ak zháňate rifle, neblúďte ako ovca medzi blúzkami a opaskami. V každom obchode strávite omnoho menej času a miniete menej peňazí. Možno to bude vyzerať ako nejaký nákupný maratón, ale je to lepšie ako tráviť v každom obchode hodinu a nezmyselne míňať.

Napísala: Verena

FOTO: freedigitalphotos.net