Kŕčové žily

Please enter banners and links.

ID-100116698Kŕčové žily (varixy) nie sú výsadou len žien, trpia nimi aj muži. Ak chcete tento svoj problém riešiť radikálnejšie, zima je najvhodnejšie obdobie pretože v lete sú cievy rozšírenejšie, čo niekedy situáciu po zákrokoch trošku komplikuje. Viete, ako sa dajú kŕčové žily odstrániť a aké stupne kŕčových žíl poznáme?

 

Prvé príznaky

Medzi úplne prvé príznaky kŕčových žíl patrí pocit ťažkých a unavených nôh, ktorý ustúpi keď si nohy vyložíte vyššie (na stôl, na malý vankúšik pri ležaní, atď.) alebo keď sa začnete svižnejšie pohybovať (napríklad rýchla chôdza, tanec, atď.). Neskôr sa zvyknú pridávať kŕče, hlavne v oblasti lýtok, napríklad v noci až sa viete na bolesť zobudiť. Výnimočné nie je ani opúchanie chodidiel.

 

 

ID-100360794Rôzne stupne kŕčových žíl

Kŕčové žily sa klasifikujú nasledujúcimi siedmimi stupňami:

  • C6 – najhorší stupeň, pacienti majú bolesti a ďalšie problémy s nohami, objavujú sa aj vredy predkolenia.
  • C5 – po zahojenom vrede predkolenia sú ložiská v poriadku, pacienti ale majú značné problémy s nohami.
  • C4 – vytvárajú sa rôzne kožné zmeny na predkolení, pigmentácie, ekzém a pod.
  • C3 – začína výskyt opuchnutých nôh.
  • C2 – na nohách sú kŕčové žily nad 3 mm, vyskytujú sa problémy s veľkou a malou žilou.
  • C1 – objavujú sa viditeľné metličky na nohách o priemere cca 1 mm.
  • C0 – kŕčové žily bez viditeľných prejavov, ide o začiatočné a najľahšie štádium.

 

 

Odstraňovanie kŕčových žíl

Spôsob odstraňovania kŕčových žíl závisí predovšetkým od rozsahu a štádia, v ktorom sa kŕčové žily nachádzajú. Počiatky sa riešia tzv. venofarmakami; tie ale treba vyberať vždy dôsledne, lebo len malé percento z nich má naozaj klinicky overenú účinnosť.

Trvalé odstránenie kŕčových žíl je možné podstúpiť štyrmi základnými spôsobmi. Najlepšie výsledky sú dosahované rádiofrekvenčnou ablanciou (RFA), pretože sa na koži nevytvoria žiadne zmeny a je minimalizovaná šanca recidívy, t. j. opätovného návratu kŕčových žíl. Okrem tejto metódy sa u nás využíva ešte vnútrocievny laser a ošetrenie sklerotizačnou liečbou. Všetky tieto tri spôsoby liečby sú neoperačné a dostavuje sa pri nich oveľa lepší efekt z liečby – riziko opätovného vzniku kŕčových žíl je minimalizované len na 20 %.

Štvrtý spôsob odstraňovania varixov je operačný, kedy na koži potom zostávajú malé trvalé ranky. Riziko návratu kŕčových žíl je pri tejto metóde až 60 %. Aj preto pacienti radšej podstúpia inú formu liečby.

K doplnkovým metódam liečby patria napríklad kompresné pančuchy, ktoré pomáhajú hlavne pri ľahších formách kŕčových žíl. Obliekajú sa zásadne len ráno ešte kým ležíte, a až potom s pančuchami vstanete a môžete začať deň. Vyzliekajú sa až večer tesne pred spaním. Pomáha tiež dlhá, svižnejšia chôdza, ďalej plávanie, bicyklovanie a cievna gymnastika.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net