Krčná chrbtica a problémy s rovnováhou

Please enter banners and links.

Závraty, poruchy rovnováhy, bolesti hlavy a silné migrény – aspoň jednu z týchto vecí zažila určite každá žena. Na vine môže byť aj krčná chrbtica ktorej sa, bohužiaľ, nevenuje veľká pozornosť. Poruchy rovnováhy sa vyskytujú v každom veku, najviac však po 75. roku života.

Závrat je pocit pri ktorom sa človeku zdá, že sa s ním točí celý svet alebo že sa hojdá a stráca rovnováhu. V podstate nejde o chorobu, je to príznak.

Otestujte sa doma

Neviete či trpíte poruchami rovnováhy? Odhaľte odpoveď rovno doma. Postojačky (prípadne posediačky) zatvorte oči a predpažte. Striedavo sa pravou a ľavou rukou dotýkajte špičky nosa. Ak netrafíte máte problém s rovnováhou.

Upravte si byt

Poruchy rovnováhy sa spájajú s pádmi, a preto odstráňte podľa možnosti všetky prahy, koberčeky, tašky a iné predmety o ktoré by sa dalo ľahko zakopnúť. Pomôcť môžu aj držiaky namontované napríklad v kúpeľni pri vani alebo v sprchovacom kúte.

Ak ste ležali a chcete vstať, robte to pomaly vo viacerých fázach – posaďte sa a ostaňte chvíľku sedieť. Potom vstaňte a pomaly sa rozhýbte.

Obmedzte vysoký príjem cukru a soli, vyhnite sa cigaretám a alkoholu.

Krčná chrbtica

Spolu s ústrojom rovnováhy vo vnútornom uchu a zrakovým systémom má dôležitú úlohu udržiavať rovnováhu človeka. Pri zmenách v okolí krčnej chrbtice sú informácie prichádzajúce do mozgu skreslené a mozog tak nevie správne určiť polohu hlavy v priestore.

Narúša sa aj žilový odtok z lebečnej dutiny. Vtedy má človek pocit tiaže a trpí narušenou koordináciou pohybov. Dochádza k závratom najmä pri prudkom zohnutí, úklonoch do strán a pri rýchlom vzpriamení napríklad pri vysávaní či prevracaní sa na posteli.

Závratom skúste zabrániť pravidelnou stravou, obmedzte čokoládu, kakao, citrusy, bôb, orechy, zeler, syry, paradajky, jablká, pivo, šampanské a červené víno. Je dobré navštíviť neurológa aby vám mohol naordinovať lieky na potlačenie migrény.

Napísala: Zuzana Šusterová

Foto: Ambro