Krásne šperky a dovolenka: Čo si vziať k moru a čomu škodí termálna voda?

Please enter banners and links.

Krásne šperky a ženy. Jednoducho neoddeliteľné spojenie. A to bez ohľadu na to, či ste doma, chystáte sa na párty alebo na dovolenku. Práve spojenie šperkov a dovolenky vytvára množstvo otázok. Ktoré si vziať so sebou a ktoré radšej nechať doma? Nepoškodí ich slaná voda alebo slnko?

Čomu sa na dovolenke vyhýbať a čo naopak nezavrhovať, aby sa naše šperky po návrate domov leskli viac ako predtým. Poďme sa teda na to pozrieť bližšie.

 

Najzákladnejšie pravidlo, ktoré sa dá aplikovať aj na používanie šperkov vo všeobecnosti, je vyvarovať sa kontaktu s chemickými prostriedkami a zabrániť ich mechanickému poškodeniu. Chemické poškodenie pritom môže nastať aj vplyvom pôsobenia parfumov či laku na vlasy, ktoré dennodenne používate.

 

Ak sa chystáte na pobyt spojený s wellnessom, vedzte, že vaše krásne šperky nie je vhodné nosiť napríklad do sauny. Vysoké teploty neprospievajú povrchom šperkov a predovšetkým farebným kameňom. Preto je vhodné pred návštevou sauny či iného podobného zariadenia radšej šperky nechať domy.

 

S pôsobením vysokých teplôt súvisia aj babské rady, podľa ktorých je vhodné šperky vyvariť spolu s rôznymi kuchynskými prísadami. Pozor na to. V týchto prípadoch hrozí zásadné poškodenie šperkov, najmä tých s drahými kameňmi.

K moru zlato a perly

Na dovolenku k moru majú šperky rozhodne zelenú. Šperkom, predovšetkým tým zlatým, slaná morská voda veľmi prospieva. Morská voda ich prirodzene čistí a po návrate domov sa budú lesknúť ako nové. Zvlášť perly zakomponované do šperkov pobyt v morskej vode ocenia oživením svojej prirodzenej farby.

 

Vodu, ktorá naopak šperkom škodí, nájdete v termálnych zariadeniach. Síra, ktorá sa v nich vyskytuje, poškodzuje striebro aj zlato. Aj krásne šperky v dôsledku pôsobenia síry tmavnú až černejú. V prípade striebra je poškodenie termálnou vodou, bohužiaľ, nenávratné a jedinou možnosťou, ako šperk zachrániť, je odborne ho vyčistiť a následne postriebriť. Majte preto na pamäti, že ak sa vyberiete počas dovolenky do termálnych kúpeľov, bude lepšie, ak šperky necháte doma.

Reklamný článok

Foto: Unsplash