Kondícia v zimnom období

Please enter banners and links.

Dni plné mrazu a padajúceho snehu si môžete naplno užiť v dobrej kondícii. Naše rady vám pomôžu byť fit aj v zime!

 

Slepačí vývar

         Rada našich starých mám o tom, že slepačí vývar pôsobí proti chorobám, naozaj funguje. Je vedecky položený fakt, že práve táto polievka obsahuje aminokyselinu cysteín, ktorá je veľmi podobná látke používanej v liekoch. Polievka tak v konečnom dôsledku redukuje hlien, pomáha pri upchatom nose a kašli.

 

Čaj, čaj, čaj

         Čaj nás dokáže nielen zahriať ale i príjemne osviežiť. Navyše polyfenoly stimulujú obranný systém. Mali ste preto vypiť aspoň dve šálky denne zeleného čaju. Dobrý je však aj biely alebo kvalitný čierny. Ak čaj nemáte v láske zaobstarajte si extrakt čaju v podobe tabliet.

 

Mastné kyseliny

         Omega-3 mastné kyseliny vedia okrem iného redukovať zápaly v tele a chrániť naše pľúca pred infekciou. Do jedálneho lístka preto určite zaraďte ryby, a to najmä mastné ryby ako makrela alebo losos. Tie obsahujú aj mimoriadne prospešný selén ktorý pomáha bielym krvinkám produkovať látky ničiace zárodky chorôb.

 

Pohyb aj v tomto ročnom období

         Pravidelný šport prospieva postave a tiež imunite. Už pol hodina pohybu na čerstvom vzduchu dokáže prekrviť organizmus, zlepšiť regeneráciu a znížiť hladinu stresového hormónu. Vyjdite sa poprechádzať a sama na sebe zbadáte, že sa cítite lepšie a sviežejšie.

 

Žiadne ranné leňošenie

         Zimné rána sú ťažšie lebo chceme čo možno najdlhšie leňošiť a zotrvať v teplej posteli. K tomu sa pridáva tma, hmla alebo fujavica. Myslite však na to, že dlhým spánkom narúšate svoje biologické hodiny – cez deň budete unavenejšia, bez energie a hrozí riziko prechodných depresii. Takže radšej sa premôžte, odmenou vám bude krajší deň.

 

Hygiena rúk

         Tentoraz nemáme na mysli rozličné krémy na ruky, ale obyčajné umývanie rúk. Možno neviete o tom, že vírusy a rôzne druhy baktérii dokážu prežiť aj tri dni. Prenesieme si ich veľmi jednoducho – chytením kľučky, dotykom tyče v MHD alebo podaním si ruky s iným človekom. Ruky by ste si mali umývať dôkladne teplou vodou a mydlom, najlepšie antibakteriálnym, asi minútu. Počas dňa sa nedotýkajte pier, nosa a očí pokiaľ si nie ste istá, že sú ruky práve umyté. Do kabelky si pribaľte antibakteriálne utierky alebo gély na rýchle umytie rúk (kúpite ich v každej šikovnej lekárni, super/hyper markete či drogérii).

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net