Koľko peňazí nás mesačne stojí domácnosť

Please enter banners and links.

U každého človeka nastane šok v momente, keď začne viesť vlastnú domácnosť. Až teraz si totiž uvedomíme všetky výdavky a povinnosti, ktoré s vedením domácnosti súvisia. Otrepaná fráza typu „koľko peňazí máš, toľko minieš“ sa stáva skutočnosťou a my čelíme tvrdej realite.

 

Výdavky vyššie ako plat?

Takmer každý človek sa sťažuje na výšku svojho platu. Aj napriek zvyšovaniu priemerného príjmu sme stále vystavení nedostatku peňazí. Ako je to možné? Nie je žiadnym tajomstvom,že s platom sa dvíhajú aj ceny tovaru a služieb. Zdvihli vám za posledné 3 roky plat o 50 euro? Keď zoberieme do úvahy infláciu, prakticky ste na tom finančne stále rovnako.

Čo je to vlastne inflácia? V zjednodušenom význame by sa dal tento pojem charakterizovať ako zvyšovanie cien – ako informuje server svetpenazi.com. Tento server je bohatý na informácie z oblastí financií, či už ide o základné fakty, alebo aktuality. Pokiaľ peniaze považujete za zaujímavú oblasť poznania, určite na tento web zavítajte.

 

Ako ušetriť?

Šetriť sa dá vždy, aj keď si myslíte, že už to lepšie nejde. Po vyškrtnutí na pohľad zbytočných výdavkov stále máte čo škrtať. Ide len o to, či sa dokážete zmieriť s tým, že si nebudete žiť až tak pohodlne ako doteraz. Pokiaľ túto skutočnosť zoberiete do úvahy, vrhnite sa do novej epochy vášho života.

  1. Najväčším kameňom úrazu sú nákupy. Táto činnosť je stále väčšou katastrofou pre naše peňaženky. Do obchodu chodíme bez toho, aby sme vedeli, čo potrebujeme nakúpiť. Kupujeme nezmysly, nalákame sa na farebné obaly a „akcie“. Na druhý deň musíme ísť nakúpiť znovu, pretože sme nekúpili nič potrebné.
  2. Vždy si dopredu napíšte nákupný zoznam. Dobré je si vymyslieť, čo chcete variť nasledujúci týždeň. Nebudete mať potrebu nakupovať každý deň. A samozrejme nenakupujte hladní.
  3. Odkladajte si vždy časť platu. Koľko % môžete odložiť je na vás. Prispôsobte sa platu tak, aby ste sa nemuseli príliš obmedzovať. Spravte si z toho zvyk.
  4. Všetci vieme, že financií nie je nikdy dosť a vždy míňame toľko, koľko máme. Nikdy si so sebou neberte všetky peniaze, nech idete do obchodu, do krčmy, či reštaurácie.

FOTO: freedigitalphotos.net