Kedy by mali byť pre vás projekty bungalovov zaujímavé?

Please enter banners and links.

Bez názvuTúžite po vlastnom dome a neviete, či je lepšie postaviť si bungalov alebo viacpodlažné bývanie? Projekty bungalovov sú v súčasnosti častým zadaním pre architektov, dokonca sa vo veľkej miere vyskytujú aj v katalógoch.

 

Predstavy o vlastnom bývaní sa líšia väčšinou podľa toho, v akej životnej situácii sa nachádzate. Iné priority má mladá rodina s malými deťmi, iné zas senior, pre ktorého je kľúčová bezproblémové presúvanie. Bungalovy sú zaujímavé riešenie, ktoré môže priniesť ideálny kompromis, najmä ak plánujete v dome stráviť celý život.

 

Aký máte pozemok?

Bungalovy sú často vnímané ako budovy s malou metrážou, no realita býva často opačná. Aby bola stavba pohodlná pre každého člena rodiny, je potrebné počítať s dostatočným množstvom priestranných izieb. Keďže majú projekty bungalovov k dispozícii len jedno podlažie, je potrebné rozmiestniť všetky miestnosti na väčšej ploche základovej plochy.

Práve preto sa bungalovy odporúčajú klientom, ktorí majú dostatočne veľký pozemok. Nielenže sa nebudú musieť uskromňovať v počte miestností alebo v ich veľkosti, účelovo tiež využijú priestor pozemku. V súvislosti so stavbou domu totiž treba počítať aj s miestom pre garáž a s dostatočne veľkou záhradou. Ak je váš pozemok menší, oveľa lepšie urobíte, ak zvolíte ďalšie podlažie.

Ak sa chcete orientovať podľa ceny, pri bungalove ušetríte jedine vtedy, ak bude jeho podlahová plocha výrazne menšia. Pokiaľ porovnávame bungalov s poschodovým domom s rovnakou obytnou plochou, bungalov vyjde drahšie. Cenu domu totiž výrazne ovplyvňuje väčšia základová doska.

 

Aké sú vaše predstavy o miere súkromia?

Dom má oproti bytu obrovskú výhodu – jeho majitelia sú od susedov oveľa ďalej ako v paneláku, vďaka čomu si môžu užívať väčšiu mieru súkromia? Pomysleli ste však aj na to, ako vyriešite priestory v domácnosti? V dome by mal mať každý svoje miesto, kde sa môže utiahnuť a užiť si svoj čas osamote. Takáto potreba je výraznejšia v rodine s dospievajúcimi alebo dospelými deťmi. Jednotlivé miestnosti je od seba jednoduchšie odizolovať na dvoch podlažiach. V bungalovoch sa to dá vyriešiť napríklad oddelením dennej a nočnej časti domu.

Z tohto hľadiska sú bungalovy ideálne pre mladé páry bez detí alebo s malými deťmi, pri ktorých je dôležité mať ich neustále na očiach. Výhody bungalovu naplno ocenia aj seniori, ktorí sú takto oslobodení od presúvania sa po schodoch, čo je vo vyššom veku namáhavejšie ako v mladosti.

Projekty bungalovov sú ideálne pre ľudí, ktorí túžia po útulnom bývaní v tesnejšom spojení s prírodou. Jednopodlažné domy sú často riešené s veľkou terasou s plynulým prechodom do záhrady. Neodporúčajú sa pri plánovaní viacgeneračného bývania. Pre zachovanie pokoja a harmónie v rodine by ste v tomto prípade mali zvoliť skôr oddelené poschodia so samostatnými vchodmi.

Pokiaľ sa neviete rozhodnúť, ktorá možnosť je pre vás lepšia, porozprávajte sa so svojím architektom. Inšpiráciu môžete nájsť aj v katalógu, kde vidíte hotové riešenia rôznych dispozícií.

Reklamný článok

Foto: Bigstock.com